FacebookInstagrammenu-iconicon-playscroll-downsearchTwitterYouTube
Menu

Odkázán na čtyři tlapy

Dopravní provoz je hra, které se společně účastníme. Někdy proudí, plyne pružně bez překážek. Někdy se ale pouze plouží, nakonec se proměňuje v zácpu. A pak dojde na ostré lokty. Nebo se člověk nechá strhnout k faulu či se žene kupředu jako o závod a rozžhaví tím ostatní doběla. Každý spěchá. Každý je vyčerpaný. Mezi volantem a sedadlem řidiče se nachází ten ve skutečnosti slabý článek – extrémně důležitý a zranitelný. Velmi lidský. Bezpečnostní prvky vozu poskytují ochranu, nechrání ale před všemi pochybeními. Pneumatiky jsou aktivním bezpečnostním prvkem vozidla. Automobil je odkázán na své čtyři tlapy. Kterým tlapám svěříte svůj život Vy?

Rizika provozu

Provádět dopravu znamená přemisťovat lidi, zboží a znalosti z jednoho místa na druhé. Je to společné hrací pole pod širým nebem. Puzzle, jehož tvar se nepřetržitě mění. Místo, kde nikdy nejste sami.

Vliv pneumatiky na bezpečnost

Přenášení sil potřebných k řízení, brzdění a zrychlování mezi vozidlem a povrchem vozovky zprostředkují pneumatiky. Pneumatiky jsou nejaktivnějším bezpečnostním prvkem Vašeho vozidla – jen tyto čtyři plošky, které jsou sotva větší než dlaně, udržují vozidlo na vozovce a starají se o to, abyste neztratili vládu nad Vaším vozem.

Pneumatiky bez hrotů

Zimní pneumatiky bez hrotů nebo zimní pneumatiky nevybavené hroty umožňují větší svobodu rozhodnutí o výměně pneumatik, a to na podzim a na jaře. Jednou z vlastností zimních pneumatik bez hrotů je nižší hluk pneumatiky, protože se odvalují hladce a tiše.

Škola Hakkapeliitta řízení v zimních podmínkách

Během celé své historie firma Nokian Tyres pracovala na tom, aby bylo řízení v zimě bezpečnější a pohodlnější. Avšak na zimních silnicích nestačí mít pouze vynikající pneumatiky; potřebujete také aktualizovat vaše znalosti a schopnosti. Na tomto místě jsme shromáždili balík srozumitelných informací týkajících se řízení v zimních podmínkách.

Aquaplaning číhá

Z pohledu bezpečnosti silničního provozu je důležité mít pneumatiky s vhodnou hloubkou drážky a vlastnostmi, které vyhovují aktuálnímu počasí.  Když se na silnici nachází velké množství vody a rychlost řízení přesáhne určitý limit, vzor běhounu pneumatiky již netlačí vodu zpod pneumatiky stranou. Dojde ke ztrátě styku mezi pneumatikou a silnicí, a tím i ke ztrátě přilnavosti.

Technologie dojezdových pneumatik Flat Run

Nokian FRT (Flat Run Technology) je speciální druh výroby pneumatik pro vozidla. Dojezdové pneumatiky FRT umožňují řízení i bez tlaku v pneumatice. Někteří výrobci vozidel používají na svých vozidlech pouze tyto druhy pneumatik, aby bylo zajištěno bezpečné řízení při dojezdu do autorizované dílny v případě náhodného poškození.