Testování v extrémních podmínkách

Firma Nokian Tyres je vždy o krok vpřed před dneškem. Nepřetržitý vývoj činností souvisejících se zkoušením a seznamování s novými věcmi vedlo k vytvoření jedinečných inovací ke každodennímu prospěchu řidičů. Intenzivní zkoušení a důkladné pochopení zimy a našich výrobků slouží k dosažení výsledného cíle vývoje výrobků: bezpečnosti.

Kromě programu zkoušení, které se provádí v aktuálních provozních podmínkách, vyžaduje vývoj pneumatik také výrazný počet různých laboratorních zkoušek, počítačových simulací a zkoušek na zkušebním stole. Zkoušení odděluje dobré pneumatiky od těch nejlepších. Aby se dosahovalo srozumitelných výsledků, zkoušky se provádějí kromě vlastních zkušebních středisek firmy i na různých mezinárodních závodištích.

"Produkty, které byly pečlivě vyrobeny pro různé druhy použití, které prošly přísnými testy aby zapůsobily na svoje uživatele."
Matti Morri, Technical Customer Service Manager, Nokian Tyres plc

Ve finském Laponsku v Ivalo, které se nachází severně od polárního kruhu se nachází testovací centrum s plochou větší než 700 hektarů. Tam vystavují vývojáři produktu a testovací týmy s testovacími jezdci pneumatiky zkouškám. Nokian Tyres je na základě rozsáhlé a pečlivé testovací činnosti v Laponsku světově vedoucím expertem na severské podmínky.
 
Nejnovější technika testovacích přístrojů, různorodé řady testů a kompetentní a zkušení zaměstnanci se starají o to, aby byly v Ivalo pneumatiky přezkoušeny ve veškerých extrémních situacích s ohledem na ježdění v zimě. Přilnavost je vystavována hraničním hodnotám, které jsou též překračovány - toto slouží náročné vývojové práci, jejímž hlavním cílem je bezpečnost.
 
Další testovací centrum Nokian Tyres se nachází ve městě Nokia na západě Finska, kde je i hlavní sídlo koncernu. Testovací dráha v Nokii je koncipována v první řadě pro testování letních pneumatik. V testovacím areálu, který měří asi 30 hektarů, lze simulovat téměř všechny myslitelné relevantní dopravní situace v severských podmínkách.

V zahraničí se také zkoušejí pneumatiky pro vysokou rychlost

Pneumatiky, které byly navrženy pro rychlé řízení a vysoce výkonná vozidla, se musí zkoušet při náležitých rychlostech. Zkušební středisko v Nokii nestačí na zkoušení pneumatik UHP (Ultra vysoce výkonných) v požadovaném rozsahu a s požadovanou úrovní podrobností. Změny ročních období ve Finsku poskytují velmi krátce trvající podmínky pro zkoušení letních pneumatik. To je důvodem, proč jsou ke zkoušení potřebná také zahraniční závodiště.

Aby bylo dosaženo vyčerpávajících výsledků, zkoušíme přilnavost na mokrém povrchu, vlastnosti související s akvaplaningem a ovladatelností v Idiadě ve Španělsku a Papenburgu v Německu i na mnoha jiných místech. V zimě probíhají zkoušky pneumatik v Jižní Africe.