Nokian Tyres ve zkratce

Nokian Tyres ve zkratce

Značka Nokian Tyres vyvíjí a vyrábí prémiové pneumatiky pro zákazníky, kteří si váží bezpečnosti, udržitelnosti a předvídatelnosti. Inspirovali jsme se naším skandinávským dědictvím a vyrábíme inovativní produkty pro osobní vozy, nákladní vozy a těžké stroje, které vám dodají klid ve všech jízdních podmínkách. Náš řetězec Vianor poskytuje servis pro pneumatiky i automobily.

V roce 2023 činil náš čistý segmentový odbyt 1,174 miliardy EUR. Na konci roku 2023 jsme zaměstnávali zhruba 3 400 profesionálů. Nokian Tyres je kótována na burze Nasdaq Helsinki.

Obchod

Vyvíjíme a vyrábíme vysoce kvalitní pneumatiky pro osobní , užitková a lehká nákladní vozidla. Jsme proslulí především svými inovativními zimními pneumatikami, ale vyvíjíme rovněž konkurenceschopné řady letních a celoročních pneumatik. Jako jeden z předních výrobců speciálních pneumatik pro těžkou techniku se zaměřujeme na takové segmenty, jako jsou pneumatiky pro lesní hospodářství, zemědělství, nákladní terminály nebo doly. K našemu koncernu patří rovněž síť Vianor, která se specializuje na údržbu vozidel a služby týkající se pneumatik.

Trh

Nokian Tyres je silná značka, především v severských zemích. Střední Evropa a Severní Amerika pro nás představují rostoucí trhy. Naše inovativní a průkopnické produkty, vysoce kvalitní služby a silná distribuční síť nám pomáhají zvýšit náš podíl na trhu v oblastech růstu. V dlouhodobém horizontu chceme působit na všech významných trzích zimních pneumatik.

Výroba

Klíčové produkty vyrábíme v našich továrnách ve finském městě Nokia a v americkém městě Dayton. Některé produkty nám vyrábějí smluvní výrobci, jejichž továrny odpovídají vysokým standardům výroby společnosti Nokian Tyres.

Historie firmy Nokian Tyres

Firma Nokian Tyres plc byla založena v roce 1988 a kořeny společnosti sahají až do roku 1898, kdy byl postaven Suomen Gummitehdas Oy neboli finský závod na výrobu gumy. 

1898
Založení firmy Finnish Rubber Works
1934
První světový výrobce zimních pneumatik pro kamiony, firma Weather tyre
1995
Kótování firmy Nokian Tyres plc na Helsinské burze
2015
První zimní pneumatika na světě s hodnotami AA ve spotřebě paliva a přilnavosti na mokré vozovce
2018
Průkopník v odvětví výroby pneumatik již 120 let
2020
Třetí továrna společnosti Nokian Tyres v Daytonu (USA) zahájila výrobu