Nokian Tyres ve zkratce

Nokian Tyres ve zkratce

Nokian Tyres je celosvětově nejseverněji umístěným výrobcem pneumatik, který zajišťuje bezstarostnou jízdu ve všech podmínkách. Naše odborné znalosti vycházejí z našich skandinávských kořenů a hodnot. Udržitelná bezpečnost a ekologická šetrnost po celý životní cyklus produktů představují klíčové cíle při vývoji našich pneumatik pro osobní vozidla, nákladní vozidla a těžkou techniku. K našemu koncernu patří rovněž síť Vianor, která se specializuje na údržbu vozidel a služby týkající se pneumatik.

V roce 2022 měla společnost Nokian Tyres okolo 3 300 zaměstnanců a čisté tržby přibližně 1,7 miliard eur. Akcie Nokian Tyres jsou obchodovány na burze Nasdaq Helsinki.

Obchod

Vyvíjíme a vyrábíme vysoce kvalitní pneumatiky pro osobní , užitková a lehká nákladní vozidla. Jsme proslulí především svými inovativními zimními pneumatikami, ale vyvíjíme rovněž konkurenceschopné řady letních a celoročních pneumatik. Jako jeden z předních výrobců speciálních pneumatik pro těžkou techniku se zaměřujeme na takové segmenty, jako jsou pneumatiky pro lesní hospodářství, zemědělství, nákladní terminály nebo doly. K našemu koncernu patří rovněž síť Vianor, která se specializuje na údržbu vozidel a služby týkající se pneumatik.

Trh

Nokian Tyres je silná značka, především v severských zemích. Střední Evropa a Severní Amerika pro nás představují rostoucí trhy. Naše inovativní a průkopnické produkty, vysoce kvalitní služby a silná distribuční síť nám pomáhají zvýšit náš podíl na trhu v oblastech růstu. V dlouhodobém horizontu chceme působit na všech významných trzích zimních pneumatik.

Výroba

Klíčové produkty vyrábíme v našich továrnách ve finském městě Nokia a v americkém městě Dayton. Některé produkty nám vyrábějí smluvní výrobci, jejichž továrny odpovídají vysokým standardům výroby společnosti Nokian Tyres.

Historie firmy Nokian Tyres

Firma Nokian Tyres plc byla založena v roce 1988 a kořeny společnosti sahají až do roku 1898, kdy byl postaven Suomen Gummitehdas Oy neboli finský závod na výrobu gumy. 

1898
Založení firmy Finnish Rubber Works
1934
První světový výrobce zimních pneumatik pro kamiony, firma Weather tyre
1995
Kótování firmy Nokian Tyres plc na Helsinské burze
2015
První zimní pneumatika na světě s hodnotami AA ve spotřebě paliva a přilnavosti na mokré vozovce
2018
Průkopník v odvětví výroby pneumatik již 120 let
2020
Třetí továrna společnosti Nokian Tyres v Daytonu (USA) zahájila výrobu