Vliv pneumatiky na bezpečnost

Přenášení sil potřebných k řízení, brzdění a zrychlování mezi vozidlem a povrchem vozovky zprostředkují pneumatiky. Pneumatiky jsou nejaktivnějším bezpečnostním prvkem Vašeho vozidla – jen tyto čtyři plošky, které jsou sotva větší než dlaně, udržují vozidlo na vozovce a starají se o to, abyste neztratili vládu nad Vaším vozem.
 
Bezpečnostní role pneumatik se zvyšuje obzvláště za náročných a rychle se měnících povětrnostních podmínek: na ledu a sněhu, na mokrém povrchu vozovky, v překvapivých situacích.
 
Dostatečně velká valivá plocha a správný tlak vzduchu v pneumatikách mají s ohledem na funkcionalitu pneumatik zásadní význam. Tím, že se pneumatiky opotřebovávají, se snižuje přilnavost za mokra a zvyšuje se riziko aquaplaningu a nehody. Nedostatečný tlak vzduchu v pneumatikách vede k tomu, že se vozidlo stává v extrémních situacích výrazně hůře ovladatelné. Řízení kupříkladu táhne k jedné straně a pneumatika se může poškodit.
 
Proměnlivé severské podmínky kladou na pneumatiky rozličné nároky. Pneumatika nesmí ani za nejhoršího počasí ztratit přilnavost k vozovce. V silničním provozu v zimě se hodnota valivého tření mění z 0,1 na mokrém ledu na hodnotu téměř 1, což odpovídá hodnotě valivého tření na suchém asfaltu. Vedle absolutní přilnavosti záleží na správném poměru podélné a příčné přilnavosti, neboť ten zaručuje i za hustého sněžení nebo při vodnaté břečce na vozovce dobrou anticipaci a pocit jistoty při řízení.