Út září 6 03:41 2016 v kategorii Firemní zprávy

První zimní pneumatika pro osobní automobily slaví 80 let

Před osmdesáti lety vynalezla finská společnost Nokian Tyres jako první na světě zimní pneumatiku pro osobní vozy. Její poslední generace se pod stejným názvem „Nokian Hakkapeliitta“ úspěšně vyrábí a prodává dodnes.

Vynález první zimní pneumatiky

Vůbec první zimní pneumatiku s názvem „Kelirengas“ vynalezli ve Finsku už v roce 1934, ta však byla určena pouze pro nákladní vozy a autobusy. O dva roky později se pak pod názvem „Nokian Hakkapeliitta“ objevila její verze pro osobní auta a znamenala revoluci v bezpečnosti provozu během zimních měsíců. Dnes jezdí po celém světě všude tam, kde je potřeba se spolehlivě vyrovnat se zimními podmínkami, více jak 700 milionů zimních pneumatik, ve třicátých letech se však jednalo o zcela revoluční krok.

U původní zimní pneumatiky byl důležitý především extrémně hluboký vzorek – auta tehdy běžně jezdila ve sněhu. Postupem času se ale začaly silnice protahovat a povrch se upravoval posypem. Bylo proto nutné, aby pneumatika dobře fungovala i na ledu a uježděném sněhu, stejně jako na čistém asfaltu. Začala se proto připravovat speciální směs a další inovace. V roce 1961 přišla na trh první hrotovaná pneumatika Kometa-Hakkapelliita. Ta se okamžitě proslavila po celém světě, když na ni v šedesátých letech finští jezdci opakovaně ovládli legendární rallye Monte Carlo. V sedmdesátých letech se potom postupně vyvíjela a zaváděla i nehrotovaná varianta.

Vývoj a úspěchy

Dnes se různé verze pneumatik vyvíjejí pro jednotlivé trhy a zohledňují lokální specifika, jako například klimatické podmínky, stav silnic a způsob jejich zimní údržby. Poslední generace sériově vyráběné pneumatiky Nokian Hakkapeliitta drží světový rekord v maximální dosažené rychlosti na ledě, když v roce 2013 zvládla na zamrzlém jezeře 335,713 kilometrů za hodinu. Jedná se o hrotovaný typ pneumatiky Nokian Hakkapeliitta 8 v rozměrech 255/35 R20. Technologie se však neustále posouvá a v roce 2014 byl představen první prototyp, který řidičům umožňuje hroty z pneumatiky vysouvat jen v případě potřeby. V Evropě je k dostání nehrotovaná varianta Nokian Hakkapeliitta R2, která je určena do extrémních podmínek na silnice pokryté sněhem a ledem. V mnoha zemích ji proto také využívají osobní vozidla záchranných systémů. Jedná se o světově první zimní pneumatiku s energetickým indexovým A štítkem. Prémiové pneumatiky Nokian Tyresse dnes úspěšně prodávají ve více než 30 zemích celého světa.

Hakkapeliitta – Hakkaa päälle!

Název „Hakkapeliitta“ znamená starý válečný pokřik, který vyjadřuje houževnatost Seveřanů a jejich sílu zvládnout i ty nejnáročnější podmínky. Existuje několik příběhů o historii jména Hakkapeliitta. Finští jezdci, kteří sloužili ve švédské armádě v 17. století, byli nazýváni hakapelité. Při každé zteči na nepřítele křičeli svůj legendární bojový pokřik "Hakkaa päälle!". Stejně jako oni, také zimní pneumatika Nokian Hakkapeliitta, bojuje úspěšně už po více jak 80. let s náročnými jízdními podmínkami.

Obrázky a videa ve vysokém rozlišení pro tisk jsou k dispozici na:
www.nokiantyres.com/hkpl-photos

Více fotografií, včetně historických, naleznete zde:
www.nokiantyres.com/hakkapeliittastory

80. výročí zimní pneumatiky Nokian Tyres:
Video: https://youtu.be/GvJijBhKtRs

Pneumatika Nokian Hakkapeliitta 8 - Světový rekordman v jízdě na sněhu a ledu, 335.713 km/h: www.nokiantyres.com/innovation/testing/fastest-on-ice/fastest-on-ice-2013/

Kontakt

Pro více informací se prosím obraťte na:
Jaroslav Nálevka, PR manager McCann Prague, 00420 725 865 874, [email protected]

Zuzana Michalová, PR manager Nokian Tyres CE, 00420 603 578 855, [email protected]

O Nokian Tyres

Společnost Nokian Tyres byla založena v roce 1988 a její kořeny sahají až do roku 1898, kdy vznikla finská gumárenská společnost Gummitehdas Oy. Společnost je nejseverněji umístěným výrobcem pneumatik na světě. Její výrobky podporují a usnadňují bezpečnou jízdu v náročných podmínkách. Inovativní pneumatiky pro osobní vozidla, nákladní vozidla a těžkou techniku jsou prodávány především v oblastech se sněhem, lesy a náročnými jídzními podmínkami, které jsou způsobeny měnícími se ročními obdobími.

V roce 2015 činily čisté tržby společnosti přibližně 1,4 miliard eur a ke konci roku zaměstnávala 4 400 zaměstnanců. Akcie Nokian Tyres jsou obchodovány na burze Nasdaq Helsinki. Výrobní závody se nacházejí ve Finsku a v Rusku. V sídle společnosti ve finském městě Nokia se provádí centralizovaný vývoj produktů, vyrábí se prototypy a probíhá jejich testování. Veškeré produkty jsou vyráběny se zaměřením na udržitelnou bezpečnost a ohleduplnost k životnímu prostředí během celého životního cyklu výrobku. Světová centrála společnosti Nokian Tyres se nachází ve finském městě Nokia, evropské vedení sídlí v Praze.

Více informací o společnosti naleznete na stránkách: www.nokiantyres.com