Po června 6 03:21 2022 v kategoriích Zprávy o produktech, Firemní zprávy

Ekologičtější jízda díky správným pneumatikám – návod, jak ušetřit až půl litru paliva na 100 kilometrů

Výběr správných pneumatik může mít významný vliv na emise, které během jízdy vyprodukujete. Pokud při nákupu nových pneumatik zohledníte rozdíly ve vlastnostech pneumatik, použité materiály a odpovědnost jejich výrobce vůči životnímu prostředí, můžete snížit svou uhlíkovou stopu. Společnost Nokian Tyres je již několik desetiletí průkopníkem odpovědné výroby pneumatik.

Výběr správných pneumatik může pomoci snížit emise a spotřebu paliva vašeho vozidla. Nejpřímější dopad mají rozdíly ve valivém odporu, který představuje energii spotřebovanou na pohyb pneumatiky. Čím nižší je valivý odpor, tím méně energie se ztrácí a je potřeba méně paliva. Nižší spotřeba paliva má díky menšímu množství emisí CO2 pozitivní dopad na uhlíkovou stopu řidiče. U elektromobilů se nižší valivý odpor projeví v delším dojezdu.

„Valivý odpor má obrovský vliv na spotřebu paliva. Správně nahuštěná pneumatika, která v evropském klasifikačním systému pneumatik spadá do třídy A, může ve srovnání s pneumatikami s nejnižšími výkony ušetřit až půl litru paliva na 100 kilometrů,“ říká Matti Morri, vedoucí centra péče o zákazníky ze společnosti Nokian Tyres.

Evropský klasifikační systém pneumatik usnadňuje porovnávat rozdíly mezi pneumatikami v jejich palivové účinnosti, přilnavosti na mokru a vnější hlučnosti. Více než 90 % produktů Nokian Tyres spadá do nejvyšších klasifikačních tříd valivého odporu.

 

Ekonomická jízda pomáhá pneumatikám vydržet déle

Při snižování dopadu vaší jízdy na životní prostředí hraje neméně důležitou roli také ekonomický styl jízdy. Tím, že nebudete nechávat běžet motor na volnoběh, budete brzdit motorem, předvídat dopravní situace a v chladném počasí předhřívat vozidlo, můžete snížit spotřebu paliva až o 20 %. Důležité je také udržovat správný tlak vzduchu v pneumatikách.

„Ekonomický styl jízdy pomáhá pneumatikám vydržet déle. Peníze vynaložené na pneumatiky a pravidelnou péči o vaše vozidlo se samy vrátí, protože spotřeba paliva je omezena na minimum,“ říká M. Morri.

 

Směrem k zelenější budoucnosti

Při zvažování celkového dopadu pneumatik na klima je důležité porovnat rozdíly v odpovědnosti různých výrobců vůči životnímu prostředí.

„Významná část naší výroby běží na obnovitelné zdroje. Solární panely vyrábějí elektřinu pro naše skladovací prostory ve finské Nokii a také pro naše nové testovací centrum ve Španělsku,“ objasňuje Teemu Soini, vedoucí materiálového designu.

Nokian Tyres má dlouhou historii odpovědné výroby pneumatik a společnost jako první výrobce pneumatik přestala používat škodlivé vysoce aromatické oleje. Poslední novinkou společnosti Nokian Tyres je koncepční pneumatika Green Step, která zahrnuje ambiciózní design s 93 procenty materiálů buď recyklovaných, nebo obnovitelných.

 

Staré pneumatiky se stávají novými

Podle nedávných globálních studií se na celém světě vyhodí až jedna miliarda pneumatik ročně. Co se stane s pneumatikami na konci jejich cyklu životnosti?

„V Evropě je míra recyklace opotřebených pneumatik velice vysoká. Pryžové materiály je možné oddělit a recyklovat v nové pneumatiky. Kovové výztuhy lze také znovu použít ve výrobě nebo v jiných průmyslových odvětvích,“ říká Teemu Soini.

Nokian Tyres také recykluje veškerou zbytkovou pryž z výroby svých pneumatik, takže ve výrobních zařízeních nevzniká žádný pryžový odpad.

 

Obnovitelné materiály pomáhají bojovat proti globálnímu oteplování

Kromě recyklovaných materiálů využívá výroba pneumatik také mnoho obnovitelných materiálů. Obnovitelný materiál pochází z přírodních zdrojů, jako jsou stromy nebo rostliny. Obnovitelné materiály jsou přirozenou součástí koloběhu uhlíku a nepřispívají k celkovému skleníkovému efektu.

„Klíčovou složkou při výrobě pneumatik je obnovitelný přírodní kaučuk sklizený z kaučukovníků. Provádíme rovněž výzkum, jehož cílem je najít obnovitelné alternativy pro saze a syntetické kaučuky,“ říká Teemu Soini.

Soini a Morri se shodují, že boj proti změně klimatu vyžaduje širokou a inovativní spolupráci mezi různými průmyslovými odvětvími.

„Neustále objevujeme nové formy spolupráce a oběhu. Například vedlejší produkty lesního a celulózového průmyslu by mohly být rafinovány na materiály pro výrobu pneumatik,“ zdůrazňuje Teemu Soini.

  

Přehled faktů: Rychlý průvodce odpovědným nákupem pneumatik

  • Před nákupem nových pneumatik porovnejte jejich valivý odpor a další klíčové vlastnosti. Evropský systém označování pneumatik toto porovnání usnadňuje.
  • Informujte se, jak jednotliví výrobci pneumatik nesou odpovědnost za životní prostředí.
  • Osvojte si ekonomický styl jízdy. Vyhněte se volnoběhu, používejte brzdění motorem, předvídejte dopravní situace a předehřívejte vozidlo v chladném počasí.
  • Minimálně jednou měsíčně kontrolujte a starejte se o tlak vzduchu ve vašich pneumatikách. Příliš nízký tlak huštění zkracuje životnost pneumatiky.
  • Recyklujte staré pneumatiky v souladu s místními pokyny pro recyklaci.

Více informací:

Míříme vysoko – udržitelnost ve společnosti Nokian Tyres

Nižší valivý odpor – méně paliva, méně emisí

Fotografie:

Stáhnout fotografie

 

Více informací:

Jaroslav Nálevka, PR Consultant, 00420 725 865 874,

[email protected]

 

Zuzana Seidl, PR Manager Nokian Tyres CE, 00420 603 578 866,

[email protected]