Po července 31 12:33 2017 v kategoriích Zprávy o produktech, Firemní zprávy

Šetřete peníze i životní prostředí s pneumatikami třídy A

Automobily zatěžují životní prostředí, pro mnohé z nás je však jejich užívání nezbytností. Nicméně ekologicky uvědomělý řidič může velice snadno snížit negativní dopad svého vozu na životní prostředí, pokud bude dodržovat několik jednoduchých pravidel. Nejlepší na tom je, že ohleduplností k životnímu prostředí současně šetříte finance.  

Šetřete peníze i životní prostředí s pneumatikami třídy A

Pneumatiky třídy A šetří peníze a zvyšují bezpečnost

Z hlediska životního prostředí jsou nejlepší možnou volbou pneumatiky s palivovou účinností třídy A. Pneumatiky v této nejvyšší klasifikační třídě EU mají nejnižší valivý odpor. „Při valení se pneumatika v místě kontaktu s vozovkou deformuje. Valivý odpor představuje energii, která se takto spotřebovává. Pneumatiky s menším valivým odporem šetří energii, tím i spotřebu paliva a životní prostředí. Valivý odpor pneumatik má na svědomí více jak 20 % celkové spotřeby paliva,“ vysvětluje Matti Morri, vedoucí zákaznického servisu Nokian Tyres. 

Palivová úspornost je uvedena na klasifikačních štítcích EU pomocí písmen A až G: pneumatiky třídy A mají nejmenší valivý odpor a pneumatiky třídy G naopak nejvyšší. Z hlediska valivého odporu tak mohou být mezi pneumatikami významné rozdíly, proto je třeba klasifikační štítky porovnat ještě před nákupem pneumatik. Rozdíl 40 % z hlediska valivého odporu může spotřebu paliva ovlivnit průměrně o 5–6 %. Například letní pneumatiky třídy A poskytují, v porovnání s pneumatikami třídy G, úsporu paliva až 0,6 litru na 100 kilometrů. Pokud lze ušetřit 0,6 litru na 100 kilometrů, při aktuální ceně paliva přibližně 30 Kč za litr, tak při nájezdu 40 000 kilometrů bude úspora představovat až 240 litrů paliva, tedy 7.200 Kč.

Poté, co namontujete palivově účinné pneumatiky, je třeba začít s jejich údržbou. „Například tím, že při výměně pneumatik zaměníte jejich pozici z přední nápravy na zadní a naopak, zaručíte jejich rovnoměrné opotřebení, současně zvýšíte na maximum celkovou kilometrovou životnost celé sady pneumatik,“ říká Matti Morri.

Správný tlak huštění snižuje množství emisí

Z ekologického hlediska je pravděpodobně nejdůležitější částí údržby pneumatik sledování tlaku huštění. Správný tlak huštění má přímý vliv na valivý odpor, čímž snižuje množství emisí. Tlak vzduchu v pneumatikách je nutné kontrolovat pravidelně, přibližně jednou za tři týdny a také před delší cestou, protože tlak v pneumatice nezůstává stabilní. Pneumatika, která jezdí se správným tlakem huštění, snižuje valivý odpor až o 10 %.

„Pokud je tlak huštění příliš nízký, pneumatika se bude hůře valit a vozidlo spotřebuje více paliva. Aby byly pneumatiky palivově účinné, je třeba je nahustit na hodnotu o 0,2 baru vyšší, než je hodnota doporučená výrobcem vozidla. Tlak vzduchu v pneumatikách je také nutné zvýšit i v případě, kdy je vůz hodně naložený. Vyšší tlak huštění rovněž zvětšuje nosnost a stabilitu pneumatiky a snižuje míru jejího zahřívání. To má přímý dopad na jejich odolnost i životnost,“ uvádí M. Morri.

Prémiové pneumatiky jsou vyráběny s ohledem na udržitelný rozvoj a jsou náležitě recyklovány

Mnozí spotřebitelé si uvědomují, že ekologicky ohleduplnější pneumatiky jsou často dražší, ale brzy se vyplatí díky úsporám na palivu. Výrobci prémiových pneumatik rovněž investují do ekologičtějších surovin a ekologicky co nejšetrnějších výrobních procesů. Nejvýraznější dopad pneumatik na životní prostředí představuje jejich spotřeba paliva, když jsou opotřebené, ale výrobce prémiových pneumatik usiluje o to, aby snížil negativní vliv pneumatik na životní prostředí v průběhu jejich celého životního cyklu.

„Například my při výrobě našich pneumatik nepoužíváme žádné ekologicky škodlivé oleje. Ty jsme nahradili nízkoaromatickými oleji a ekologicky maximálně šetrným řepkovým a tálovým olejem. Navíc je veškerý odpad vzniklý při výrobě, jako jsou nevulkanizované zbytky pryže, zasílán rovnou na opětovné použití,“ říká Sirkka Leppänen, vedoucí oddělení ekologické odpovědnosti Nokian Tyres.

Je dobré si dopředu zjistit ekologickou odpovědnost výrobce pneumatik. Jednou z možností je přečíst si zprávu o odpovědnosti společnosti, uveřejněnou na jejích internetových stránkách. Ekologicky odpovědní výrobci pneumatik usilují o to, aby snížili dopad svých produktů na životní prostředí, a to od jejich výroby až po recyklaci.

Více informací o letních pneumatikách značky Nokian Tyres najdete zde: https://www.nokiantyres.cz/pneumatiky/osobni-pneumatiky/letni-pneumatiky/

Fotografie ve vysokém rozlišení jsou ke stažení zde:
www.nokiantyres.com/CE-summer-tyres

Kontakt

Pro více informací se prosím obraťte na:

Jaroslav Nálevka, PR Manager McCann Prague, 00420 725 865 874, [email protected]

Zuzana Michalová, PR Manager Nokian Tyres CE, 00420 603 578 855, [email protected]


Attachments

Nokian Tyres - 5 tipů pro ekologičtější jízdu (.jpg)