St července 13 02:32 2016 v kategorii Firemní zprávy

Zkontrolujte své letní pneumatiky a zajistěte tak jejich větší bezpečnost i životnost

Na léto plánuje většina řidičů dlouhé cesty do vzdálenějších destinací. Aby byla cesta maximálně bezpečná a pneumatiky co nejdéle vydržely, Nokian Tyres důrazně doporučuje zkontrolovat jejich stav a uzpůsobit jízdní styl.  

Přestože jsou řidiči zvyklí provádět pravidelný servis svého vozu, jako je výměna olejů, filtrů a jiných částí, údržbě svých pneumatik věnují stále malou pozornost. Ke třem nejčastěji se vyskytujícím zlozvykům patří příliš nízká hloubka dezénu, nesprávný tlak huštění a užití zimních pneumatik v létě. Tyto nedostatky představují vážné bezpečnostní riziko, protože pneumatika hraje klíčovou roli z hlediska bezpečnosti celého vozidla.

Ve většině evropských zemí zákon stanovuje minimální hloubku dezénu na 1,6 milimetrů. Nicméně pneumatiky s touto minimální hloubkou již nejsou bezpečné. Riziko se prudce zvyšuje od okamžiku, kdy hloubka dezénu klesne pod hranici čtyř milimetrů, kterou doporučuje jako bezpečnou většina výrobců pneumatik.

Někteří řidiči používají zimní pneumatiky i v létě. Měkčí směs pryže a dezén zimních pneumatik jsou ovšem vyvinuty speciálně pro zimní podmínky, a proto jejich přilnavost na mokrém povrchu nedosahuje v létě stejné úrovně jako u letních pneumatik. Testy ukazují, že na mokrém povrchu je brzdná dráha zimních pneumatik přibližně o 20 % delší než u letních pneumatik. Měkčí směs pryže rovněž snižuje jízdní stabilitu zimních pneumatik, což může vést k nestabilitě naloženého vozidla při prudkých pohybech.

Třetím významným bezpečnostním faktorem je tlak huštění pneumatik. Řidiči by měli pravidelně kontrolovat tlak vzduchu ve svých pneumatikách minimálně jednou za měsíc, především pak v teplém letním počasí. U plně naloženého vozidla by měl být tlak huštění vyšší o 10 – 15 % vzhledem ke standardní hodnotě. Kontrola tlaku huštění se nikdy neprovádí těsně po jízdě. Řidiči se musí ujistit, že pneumatiky jsou při měření tlaku vzduchu studené.

Prodloužení životnosti pneumatik nic nestojí

Řidiči mohou snadno prodloužit životnost svých pneumatik tím, že upraví svůj jízdní styl. Je totiž důležité si uvědomit, že jízdní návyky zůstávají zpravidla stejné jako před 10 či 15 lety, ale technologie se od té doby významně změnily.

„V dnešní době mají dokonce i malé městské vozy velký výkon. Kontrolní systémy vozů a další podobné funkce jsou stále běžnější. Řidiči se na tyto systémy stále více spoléhají, takže jsou pneumatiky za jízdy více namáhány. Například zatáčky je možné projet vyšší rychlostí,“ vysvětluje Matti Morri, vedoucí zákaznického servisu Nokian Tyres.

Kromě rozvážné jízdy by měli řidiči pravidelně měnit pozici svých pneumatik z přední na zadní nápravu a naopak. Průměrně se přední pneumatiky opotřebovávají dvakrát rychleji než zadní. Proto se doporučuje vyměňovat jejich pozici po každých 8 000 kilometrech. A opět platí, že správný tlak huštění je u každé pneumatiky klíčový. Je důležité si uvědomit, že tlak huštění doporučený výrobcem vozidla zpravidla zajišťuje největší jízdní komfort. Nicméně mírné zvýšení tlaku huštění nad tuto hodnotu přináší některé výhody.

„Pokud zvýšíte tlak huštění nad hodnotu doporučenou výrobcem vozidla, stane se pneumatika tvrdší a méně pružnou. Čím méně pružná je pneumatika, tím méně se zahřívá a díky tomu déle vydrží. Neexistuje žádné jednoznačné pravidlo pro optimální míru přehuštění. Vše závisí na konkrétní situaci a vozidlu. Nicméně zvýšení tlaku huštění o přibližně 0,2 barů nemá žádné negativní dopady, a přitom přináší některé výhody,“ vysvětluje Morri.

Kromě delší životnosti zajišťuje vyšší tlak huštění větší jízdní stabilitu a menší valivý odpor, což má za následek úsporu paliva. Jedinou nevýhodou je nepatrné snížení jízdního komfortu. Proto by řidiči měli u svých pneumatik zvážit mírně vyšší tlak huštění.

Řidiči by nicméně měli mít stále na paměti, že i ty nejlepší pneumatiky se nakonec stejně opotřebují. Pokud chtějí snížit spotřebu paliva a zvýšit bezpečnost, je potřeba je pravidelně kontrolovat. Prémiové pneumatiky s nízkým valivým odporem mohou ušetřit až půl litru paliva na každých sto kilometrů a díky vynikající přilnavosti na mokrém povrchu významně zvýšit jízdní bezpečnost.  

Klíčová doporučení pro řidiče

  • Řiďte rozvážně. Vyhněte se agresivnímu zrychlování, brzdění a zatáčení.
  • Vyměňujte pozici svých pneumatik z přední na zadní nápravu a naopak po každých 8 000 kilometrech.
  • Kontrolujte tlak huštění svých pneumatik jednou za měsíc. Před delší cestou nebo jízdou s plně naloženým vozidlem zvyšte tlak huštění svých pneumatik podle doporučení. Během standardní jízdy mírně zvýšený tlak huštění prodlouží životnost vašich pneumatik a sníží spotřebu paliva.
  • Nezapomeňte kontrolovat tlak huštění rovněž u rezervního kola! Pokud nemáte rezervní kolo, naučte se dopředu pracovat s opravnou sadou.
  •  Kontrolujte stav a hloubku dezénu svých pneumatik. Bezpečná jízda vyžaduje minimální hloubku dezénu 4 mm.
  •  Nepřevážejte těžké předměty ve střešním boxu, protože ovlivní těžiště vozidla.

Obrázky ve vysokém rozlišení pro tisk jsou k dispozici na: www.nokiantyres.com/summerseason-CE  

O Nokian Tyres plc

Společnost Nokian Tyres plc byla založena v roce 1988 a její kořeny sahají do roku 1898, kdy vznikla finská gumárenská společnost Gummitehdas Oy. Společnost je celosvětově nejseverněji umístěným výrobcem pneumatik. Podporuje a usnadňuje bezpečnou jízdu v náročných podmínkách. Inovativní pneumatiky pro osobní vozidla, nákladní vozidla a těžkou techniku jsou prodávány především v oblastech se sněhem, lesy a náročnými jídzními podmínkami, které jsou způsobeny měnícími se ročními obdobími.

V roce 2015 činily čisté tržby společnosti přibližně 1,4 miliard eur a ke konci roku zaměstnávala 4 400 zaměstnanců. Akcie Nokian Tyres jsou obchodovány na burze Nasdaq Helsinki. Výrobní závody se nacházejí ve Finsku a v Rusku. V sídle společnosti ve finském městě Nokia se provádí centralizovaný vývoj produktů, vyrábí se prototypy a probíhá testování. Továrna Nokian vyrábí pneumatiky pro osobní a nákladní vozidla a protektorovací materiály. Všechny produkty jsou vyvíjeny s cílem udržitelné bezpečnosti a ohleduplnosti k životnímu prostředí po celou dobu životnosti pneumatiky. Více informací o historii společnosti naleznete na stránkách:

https://www.nokiantyres.cz/firma/o-nas/historie/

Vývoj a inovace

Úspěchy společnosti Nokian Tyres vycházejí z pochopení severských podmínek a inovací – nepřetržitého vyvíjení nových myšlenek zvyšujících bezpečnost, odolnost a ohleduplnost k životnímu prostředí. Výsledky práce společnosti jsou testovány v podmínkách, ve kterých uspěje pouze ten nejsilnější. V roce 1934 uvedla společnost na trh celosvětově první zimní pneumatiku a od té doby představuje pneumatika Nokian Hakkapeliitta vrchol bezpečné jízdy. V roce 2013 vytvořila společnost rychlostní rekord na ledu, při němž vozidlo vybavené zimními pneumatikami Nokian Hakkapeliitta 8 dosáhlo rychlosti 335,713 km/h. Nová severská nehrotovaná zimní pneumatika Nokian Hakkapeliitta R2 je energeticky nejúspornější pneumatikou v automobilovém průmyslu. Společnost rovněž nabízí speciální SUV pneumatiky s bočnicemi z aramidových vláken, které jsou vysoce odolné vůči poškození. V roce 2014 představila společnost koncept pneumatik s výsuvnými hroty. Více informací naleznete na stránkách:

https://www.nokiantyres.cz/inovace/vyzkum-a-vyvoj/

Kontakt

Pro více informací se obraťte na:

Hannu Liitsola, výkonný ředitel pro střední Evropu, +420 605 236 440, [email protected] 

Lukáš Líbal, marketingový ředitel pro střední Evropu, +420 222 507 759, [email protected] 

Více informací

Letní pneumatiky Nokian Tyres 
https://www.nokiantyres.cz/pneumatiky/osobni-pneumatiky/letni-pneumatiky/

Nokian Tyres – celosvětově nejseverněji umístěný výrobce pneumatik a vynálezce zimní pneumatiky
https://www.nokiantyres.cz/firma/o-nas/historie/

Více informací: 

www.twitter.com/NokianTyresCom  www.youtube.com/NokianTyresCom  www.facebook.com/nokiantyres  www.linkedin.com/company/nokian-tyres-plc 

Nokian Tyres Evropa  Nokian Tyres s.r.o 
V Parku 2336/22 
148 00 Praha 4 
Česká republika

Výkonný ředitel pro střední Evropu
Hannu Liitsola, Tel. +420 605 236 440 E-mail [email protected] 

Ředitel zákaznického servisu pro střední Evropu
Sven Dittmann, Dipl. Ing., Tel. +49 160 908 944 04 E-mail [email protected] 

Marketingový ředitel pro střední Evropu
Lukáš Líbal, Tel. +420 222 507 759 E-mail [email protected] 

Finské sídlo Nokian Tyres Nokian Tyres plc 
Pirkkalaistie 7 
P.O.Box 20 
37101 Nokia 
Finsko

Vedoucí produktového managementuPetri J. Niemi, Tel. +358 10 401 7646 E-mail [email protected] 

Vedoucí zákaznického servisu Matti Morri, Tel. +358 10 401 7621 E-mail [email protected] 

Vedoucí produktového vývojeJarno Ahvenlammi, Tel. +358 10 401 7741 E-mail [email protected] 

Manažer rozvoje Juha Pirhonen, Tel. +358 10 401 7708 E-mail [email protected] 

Produktový manažer pro střední Evropu Stéphane Clepkens, Tel. +358 50 462 7536 E-mail [email protected]