St srpna 16 12:45 2017 v kategoriích Zprávy o produktech, Firemní zprávy

Evropští řidiči vnímají prémiové pneumatiky jako bezpečnější

Většina řidičů si uvědomuje, že prémiové pneumatiky, které jsou často dražší, se vyplatí nejen díky úsporám na palivu, ale také hlavně kvůli bezpečnosti nebo delší životnosti. To potvrzuje i průzkum Nokian Tyres – 87 % řidičů v Rumunsku vnímá prémiové pneumatiky jako bezpečnější, v Bulharsku 70 % řidičů, v Itálii 61 %, ve Francii a Německu 59 %, v Polsku 58 % a v České republice pak 54 % řidičů.

Evropští řidiči vnímají prémiové pneumatiky jako bezpečnější

Běhoun na levných pneumatikách může sice na první pohled vypadat podobně jako u prémiových, ale většinou neexistuje způsob, jak zaručit jeho spolehlivý výkon. Prémiové pneumatiky nejprve totiž prochází složitým procesem vývoje a testování. Kvalitní výrobci jako Nokian Tyres nejprve vyrobí několik prototypových pneumatik, které slouží jako výchozí článek pro vývoj a testování jednotlivých částí; důležitý je například správný poměr mezi kostrou pneumatiky a směsí speciální pryže pro daný typ.

„Rozdíly mezi kvalitními a levnými či nízkorozpočtovými pneumatikami jsou nejznatelnější v extrémních podmínkách, jako je brzdění na mokrém povrchu, při riziku vzniku aquaplaningu a při jízdě na hranici limitů. Prémiová pneumatika je jako bezpečnostní pás: většinu času ji nepotřebujete, ale v obtížných situacích může zachránit život vám i ostatním,“ vysvětluje Matti Morri, vedoucí centra péče o zákazníky Nokian Tyres.

Výrobci prémiových pneumatik své výrobky proto podrobují rozsáhlému testování. Kvalitní pneumatiky procházejí ve vývojové fázi až 300 různými testy. U společnosti Nokian Tyres to znamená nepřetržité testování na testovacích přístrojích a různorodé testování na reálných vozech – například ve vlastním testovacím centru White Hell (Bílé peklo) ve finském Ivalu, v létě v testovacím centru přímo ve městě Nokia a na různých středoevropských závodních tratích. Je velice pravděpodobné, že levné pneumatiky neprošly tak důkladným zkoumáním a testy.

Pneumatiky hrají klíčovou roli v bezpečnosti silničního provozu

Více než dvě třetiny řidičů ve vybraných evropských zemích chápe pneumatiky jako velmi důležitý bezpečnostní prvek silničního provozu. Nejvíce je tomu tak v Rumunsku – 91 %, dále v Bulharsku 89 %, Itálii 87 %, Německu 85 %, Polsku 79 %, v České republice 78 %, nejméně pak ve Francii, kde 65 % řidičů vnímá pneumatiky jako důležitý parametr z hlediska silniční bezpečnosti.

„Je zcela správné se domnívat, že pneumatiky jsou pro automobil a tím pádem i pro bezpečnost silničního provozu velmi významným bezpečnostním prvkem. Přenášení sil potřebných k řízení, brzdění a zrychlování mezi vozidlem a povrchem vozovky zprostředkovávají právě pneumatiky. Jsou proto nejaktivnějším bezpečnostním prvkem každého vozidla. I když se jedná o pouhé čtyři plošky o velikosti lidské dlaně, udržují vozidlo na vozovce a starají se o to, abyste nikdy neztratili kontrolu nad vozem,“ upozorňuje Matti Morri, vedoucí centra péče o zákazníky Nokian Tyres.

Kvalita, údržba i správná hloubka dezénu jsou rovněž klíčové

Řidiči by nicméně měli mít stále na paměti, že i ty nejlepší letní pneumatiky se nakonec stejně opotřebují. Pokud chtějí snížit spotřebu paliva a zvýšit bezpečnost, je potřeba je pravidelně kontrolovat. Ve většině evropských zemí zákon stanovuje minimální hloubku dezénu na 1,6 milimetru. Nicméně letní pneumatiky s touto minimální hloubkou již nejsou bezpečné. Riziko se prudce zvyšuje, především za mokrého počasí, od okamžiku, kdy hloubka dezénu klesne pod hranici čtyř milimetrů.

Prémiové letní pneumatiky s nízkým valivým odporem mohou ušetřit až půl litru paliva na každých sto kilometrů a díky vynikající přilnavosti na mokrém povrchu významně zvýšit jízdní bezpečnost. Pneumatiky na hnací nápravě se opotřebovávají v průměru dvakrát rychleji než pneumatiky na řízené nápravě. Proto se doporučuje zaměňovat jejich pozici po každých 8 000 kilometrech. Podstatný je rovněž správný tlak vzduchu v pneumatikách. Tlak huštění doporučený výrobcem vozidla zpravidla zajišťuje největší jízdní komfort. Kontrolujte tlak u svých pneumatik alespoň jednou za měsíc. Ve standardních jízdních podmínkách může mírně zvýšený tlak huštění prodloužit životnost pneumatik a snížit spotřebu paliva.

Průzkum společnosti Nokian Tyres

Údaje uvedené v této zprávě se zakládají na výsledcích průzkumu, který realizovala v letošním roce společnost Nokian Tyres, finský výrobce prémiových pneumatik. Výsledky průzkumu, provedeného společností Ipsos, ukazují nejen na odlišné postoje řidičů v jednotlivých evropských zemích, ale současně potvrzují pozitivní vývoj v povědomí řidičů o správném přístupu k bezpečné jízdě. Průzkum proběhl v Německu, Polsku, České republice, Itálii, Francii, Rumunsku a Bulharsku mezi 1 800 respondenty.

Úspěchy Nokian Tyres v testech letních pneumatik

Více informací o úspěších v testech letních pneumatik naleznete zde:
https://www.nokiantyres.cz/inovace/test-uspech-nokian-pneumatiky/  

Fotografie ve vysokém rozlišení jsou ke stažení zde:
www.nokiantyres.com/CE-summer-tyres

Více informací o letních pneumatikách značky Nokian Tyres najdete zde: https://www.nokiantyres.cz/pneumatiky/osobni-pneumatiky/letni-pneumatiky/

Kontakt

Pro více informací se prosím obraťte na:

Jaroslav Nálevka, PR manager McCann Prague, 00420 725 865 874, [email protected]

Zuzana Michalová, PR manager Nokian Tyres CE, 00420 603 578 855, [email protected]

O Nokian Tyres

Společnost Nokian Tyres byla založena v roce 1988 a její kořeny sahají až do roku 1898, kdy vznikla finská gumárenská společnost Gummitehdas Oy. Společnost je nejseverněji umístěným výrobcem pneumatik na světě. Její výrobky podporují a usnadňují bezpečnou jízdu v náročných podmínkách. Inovativní pneumatiky pro osobní vozidla, nákladní vozidla a těžkou techniku jsou prodávány především v oblastech se sněhem, lesy a náročnými jízdními podmínkami, které jsou způsobeny měnícími se ročními obdobími.

V roce 2015 činily čisté tržby společnosti přibližně 1,4 miliard eur a ke konci roku zaměstnávala 4 400 zaměstnanců. Akcie Nokian Tyres jsou obchodovány na burze Nasdaq Helsinki. Výrobní závody se nacházejí ve Finsku a v Rusku. V sídle společnosti ve finském městě Nokia se provádí centralizovaný vývoj produktů, vyrábí se prototypy a probíhá jejich testování. Veškeré produkty jsou vyráběny se zaměřením na udržitelnou bezpečnost a ohleduplnost k životnímu prostředí během celého životního cyklu výrobku. Světová centrála společnosti Nokian Tyres se nachází ve finském městě Nokia, evropské vedení sídlí v Praze.

Více informací o společnosti naleznete na stránkách: www.nokiantyres.cz