Út července 8 01:56 2014 v kategorii Firemní zprávy

Povinný systém kontroly tlaku v pneumatikách zvyšuje bezpečnost

Výměna pneumatik doma je složitější a měla by se proto provést v pneuservisu, doporučuje specialista na pneumatiky společnost Nokian Tyres. Systém kontroly tlaku v pneumatikách RDKS varuje při příliš nízkém tlaku v pneumatice. Správný tlak v pneumatikách snižuje spotřebu pohonných hmot, zajišťuje příjemný jízdní komfort a přesnou reakci řízení.

Povinný systém kontroly tlaku v pneumatikách zvyšuje výrazně bezpečnost a výměna pneumatik doma je složitější. Proto by měl výměnu pneumatik provádět pneuservis, radí specialista na pneumatiky společnost Nokian Tyres. Systém kontroly tlaku v pneumatikách RDKS varuje řidiče, pokud je tlak v pneumatice příliš nízký. Optimální tlak v pneumatikách snižuje spotřebu pohonných hmot, poskytuje maximální jízdní komfort stejně jako přesnou reakci řízení a prodlužuje životnost pneumatik. U všech nových osobních automobilů je systém kontroly tlaku v pneumatikách RDKS předepsán od 1. listopadu dle nařízení EU.

Zavedení systému kontroly tlaku v pneumatikách poskytuje motoristům více výhod, argumentuje specialista na pneumatiky společnost Nokian z Finska. Systém RDKS zaručuje správný tlak v pneumatikách při aktuálních podmínkách. „Tlak v pneumatikách hraje důležitou roli při jízdních vlastnostech automobilu a trvanlivosti pneumatik“, vysvětluje Ville Nikkola, produktový manager úseku pneumatik pro osobní vozy řetězce pneu- a autoservisů Vianor společnosti Nokian Tyres. „Poškození komunikace, nečekaný boční vítr, náhlý úhybný manévr a rychle se měnící jízdní poměry ohrožují bezpečnost dopravy. Bezpečnost se zlepší, pokud je tlak pneumatik automobilu přizpůsoben nákladu a jízdním podmínkám.“

20 procent finských motoristů jezdí dle finského svazu prodejců pneumatik Autonrengasliitto ry s nebezpečným, minimálně o 0,5 bar nižším tlakem v pneumatice. Pouze třetina motoristů ve Finsku kontrolovala v posledním měsíci tlak ve svých pneumatikách.

Systém kontroly tlaku v pneumatikách RDKS pomáhá snížit spotřebu pohonných hmot. Optimální tlak pneumatik zajišťuje příjemný jízdní komfort, přesnou reakci řízení a lehké odvalování pneumatik, což šetří palivo. Pokud by byly všechny automobily vybaveny systémem kontroly tlaku v pneumatikách, mohlo by se ušetřit 2,5 procenta pohonných hmot, odhaduje pro osobní vozy ve Finsku dopravně bezpečnostní organizace Trafi. Podobně velké úspory pohonných hmot lze docílit i v České republice, odhaduje pneuservis a autoservis Vianor.

Přímé systémy kontroly tlaku v pneumatikách měří přesněji než nepřímé

Výrobci automobilů mohou volit mezi přímými a nepřímými systémy kontroly tlaku v pneumatikách RDKS. U přímého systému je každé kolo vybaveno senzorem, přenášejícím údaje o tlaku v pneumatikách, teplotě a jiných relevantních faktorech do přístrojů na přístrojové desce.

„Přímý systém kontroly tlaku v pneumatikách varuje řidiče, pokud tlak v pneumatice poklesne o více než 20 procent pod požadovanou hodnotu a vždy, pokud klesne pod 1,5 bar. Normálně udává přímý systém RDKS také, v které pneumatice je příliš málo vzduchu, což je ale závislé na modelu automobilu“, vysvětluje expert pneuservisu a autoservisu Vianor pan Nikkola. Nepřímý systém kontroly tlaku v pneumatikách není tak přesný jako přímý a hlásí pouze, pokud auto jede, protože výsledky měření jsou založeny na rychlosti kola, kterou poskytuje systém ABS. Nepřímý systém RDKS tedy není schopen udat přesný tlak v pneumatice. Který systém se zabuduje, rozhoduje výrobce automobilu.

Výměna pneumatik bude komplikovanější

Senzory přímo v kolech – to bude určitě nejpoužívanější systém. Pro motoristy se tím stává výměna pneumatik technicky komplikovanější, protože se mnohé autopřístroje budou muset nastavit znovu prostřednictvím OBD-portu, pokud se při výměně pneumatik musí vyměnit i senzory.

„Výměna pneumatik by se proto měla provést v pneuservisu. Vianor má ve svých provozech pneuservisů a autoservisů všechny nutné přístroje a školí své zaměstnance. Je to velká změna, která může být pro naše zákazníky složitá“, říká Ville Nikkola. Dle prognózy globálního informačního podniku IHS Automotive se v roce 2014 prodá v Evropě více než 12 milionů nových vozů.

V obchodech s pneumatikami jsou pneumatiky Nokian pro výměnu pneumatik k dostání i na ráfcích jako kompletní kola.
www.nokiantyres.cz 
Řetězec pneuservisů a autoservisů Vianor:
http://vianor.cz

Stažení fotografií systému kontroly tlaku v pneumatikách:
www.nokiantyres.com/tpms

Další informace

Systém kontroly tlaku v pneumatikách:
http://vianor.cz/info-o-pneumatikach/tpms-system/
http://vianor.cz/info-o-pneumatikach/tpms-system/tpms--faq/

Pneumatiky Nokian jsou „dobré“ v testu letních pneumatik 2014 autoklubu ADAC a organizace na ochranu spotřebitelů Stiftung Warentest:
https://www.nokiantyres.cz/firma/tiskove-zpravy/pneumatiky-nokian-jsou-dobre-v-testu-letnich-pneumatik-2014-autoklubu-adac-a-organizace-na-ochranu-s/

Zdroj informací:

20 procent finských motoristů jezdí dle finského svazu prodejců pneumatik Autonrengasliitto ry s nebezpečným, minimálně o 0,5 bar nižším tlakem v pneumatice. Pouze třetina motoristů ve Finsku kontrolovala v posledním měsíci tlak ve svých pneumatikách:

Autonrengasliitto ry Annual Report 2013
http://www.autonrengasliitto.fi/?s=EN

Dle prognózy globálního informačního podniku IHS Automotive se v roce 2014 prodá v Evropě více než 12 milionů nových vozů:
http://europe.autonews.com/article/20140106/ANE/131219869/europes-car-sales-forecast-to-rise-3-in-2014-but-price-war-to-linger

Další informace:

Nokian Tyres Česká Republika
Nokian Tyres s.r.o
Obchodní ředitel pro Českou republiku Milan Hybš, telefon +420 241 932 668, e-mail: milan.hybs(at)nokiantyres.com 

Nokian Tyres Evropa
Nokian Tyres s.r.o
V Parku 2336/22
148 00 Praha 4
Czech Republic

Generální ředitel pro střední Evropu Dieter Köppner, telefon: +420 222 507 761 dieter.koppner(at)nokiantyres.com

Produktový manažer pro střední Evropu Sven Dittmann Dipl. Ing., telefon: +49 8143 / 444 850 sven.dittmann(at)nokiantyres.com

Marketing Manager pro střední Evropu Lukáš Líbal, telefon: +420 222 507 759 E-mail:lukas.libal(at)nokiantyres.com
www.nokiantyres.cz

Nokian Tyres Finnland - Centrála
Nokian Tyres plc
Pirkkalaistie 7
P.O.Box 20
37101 Nokia
Finland

Ředitel vývoje Juha Pirhonen, tel. +358 10 401 7708 E-mail juha.pirhonen(at)nokiantyres.com

Ředitel technického zákaznického servisu Matti Morri, tel. +358 10 401 7621 E-mail matti.morri(at)nokiantyres.com
www.nokiantyres.cz