St července 16 03:22 2014 v kategoriích Firemní zprávy, Zprávy o produktech

Jak optimalizovat pneumatiky, zvýšit bezpečnost a ušetřit penízeOpotřebené pneumatiky s profilem pod čtyři milimetry zvyšují nebezpečí aquaplaningu. Správný tlak v pneumatikách prodlužuje jejich životnost, snižuje spotřebu pohonných hmot a nabízí vyšší jízdní komfort. Klidný styl jízdy zvyšuje kilometrový výkon pneumatiky, pneumatiky s nízkým valivým odporem šetří palivo, radí společnost Nokian Tyres.

Opotřebené pneumatiky nemohou zaručit bezpečnou jízdu na mokré vozovce, při profilu pod hranicí čtyř milimetrů hrozí aquaplaning. Správný tlak v pneumatikách snižuje opotřebení, zvyšuje bezpečnost, šetří palivo a zvyšuje komfort. Pokud řidič jezdí klidně a zbytečně nebrzdí, vydrží pneumatiky déle. Pneumatiky s nízkým valivým odporem ušetří několik stovek eur. Správné značkové pneumatiky vyznačující se vysokou kvalitou a dobrou bezpečností jsou dobrou volbou, doporučuje společnost Nokian Tyres z Finska, specialista na pneumatiky.

Vyšší bezpečnost: Přemístěte přední pneumatiky na zadní kolaV zájmu zajištění optimální bezpečnosti letních pneu by měl řidič pravidelně kontrolovat opotřebení, tlak v pneumatikách a hloubku profilu. Pneumatika s profilem pod čtyři milimetry není za mokrého počasí bezpečná, protože její přilnavost a odolnost proti aquaplaningu jsou mnohem nižší. S opotřebenými pneumatikami vzniká aquaplaning již při rychlosti 76 km/h, s novými pneumatikami až při 96 km/h, jak vyplývá z testů společnosti Nokian. Platí to pro hloubku profilu méně než 1,6 milimetru a pro pětimilimetrovou vrstvu vody na vozovce.

„Kola s náhonem se opotřebí výrazně rychleji než volně se otáčející pneumatiky“, vysvětluje Matti Morri, manažer technické podpory pro zákazníky společnosti Nokian Tyres. Pro dosažení rovnoměrného opotřebení by řidiči měli přední pneumatiky vyměnit za zadní a v polovině sezony zase naopak.

Profil pneumatiky může také podléhat nerovnoměrnému opotřebení. I při šestimilimetrovém profilu v oblasti ramene pneumatiky mohou být drážky na vnitřní straně prakticky rovné. Příčinou silného otěru je často příliš nízký tlak v pneumatikách, špatně nastavený úhel řízení nebo vadné tlumiče.

Správný tlak v pneumatice zlepšuje jízdní komfortPokud budou vaše pneumatiky nahuštěny na správný tlak a rovněž tlak přizpůsobíte zatížení automobilu, zvýšíte svou bezpečnost, životnost pneumatiky a spotřebu paliva, ale zejména komfort jízdy. „Pneumatiky se správným tlakem se komfortněji odvalují a mají dobré jízdní vlastnosti," argumentuje Morri, specialista na pneumatiky. Pokud je tlak příliš vysoký, pneumatika správně nepruží, čímž trpí pohodlí cestujících. Pokud je tlak naopak příliš nízký, nejede auto bezpečně a plynule.

Klidná jízda snižuje opotřebení pneumatikOpotřebovávání pneumatik ovlivňuje do značné míry i styl jízdy. Pokud jezdí řidič klidně a vyvaruje se zbytečného brždění, vydrží pneumatiky déle. Správný tlak v pneumatikách značně snižuje jejich opotřebení. „Tlak v pneumatikách by měl být vždy přizpůsoben zatížení automobilu. Než odjedete s plně naloženým autem na dovolenou, měli byste tlak v pneumatikách zvýšit “, radí Morri. Pokud je tlak v pneumatikách příliš nízký, auto se hůře řídí a pneumatiky se snadněji deformují. Důsledkem je pak dodatečný vývin tepla třením a vyšší opotřebení.

Jak ušetřit několik stovek eur za palivoPokud chce řidič ušetřit palivo, měl by zvolit pneumatiky s co možná nejnižším valivým odporem. „Pneumatiky s nízkým valivým odporem nahuštěné na správný tlak uspoří až půl litru pohonných hmot na sto kilometrů. V létě tak při ujetí 10 000 kilometrů vznikne úspora 66 eur, pokud počítáme 1,32 eura za litr benzínu Super 95 E10. Jestliže nám pneumatiky slouží čtyři roky, ušetříme 264 eura a 200 litrů paliva“, vypočítává Morri, specialista na pneumatiky společnosti Nokian Tyres.

Nejdůležitější informace o vhodném obutí jsou v osvědčení o registraci vozidla (technickém průkazu)Co znamená údaj 205/55 R 16 94 V XL v osvědčení o registraci vozidla (technickém průkazu)? Tato kombinace čísel a písmen informuje o vhodném typu pneumatik pro vaše vozidlo. Juha Pirhonen, vedoucí vývoje produktů společnosti Nokian Tyres, vysvětluje nejdůležitější písmena a čísla.

„Písmeno V udává index rychlosti, tj. nejvyšší rychlost 240 km/h, jaká je pro tuto pneumatiku povolená. Při výběru indexu rychlosti by se řidiči měli řídit doporučením výrobce vozidla. Nízký index rychlosti jako například H s nejvyšší rychlostí 210 km/h může zhoršit handling, tedy ovladatelnost vozidla, vyšší index rychlosti, například W, odpovídající maximální rychlosti 270 km/h, snižuje jízdní komfort.

Číslo 205 označuje šířku pneumatiky v milimetrech. Údaj 55 značí výšku pneumatiky v procentech její šířky průřezu. Pokud je dle technického průkazu povolen také rozměr 225/45, můžete zakoupit i pneumatiky o 20 milimetrů širší s výrazně nižším průřezem. Tato širší pneumatika poskytuje lepší pocit z jízdy než užší pneumatika s větším průřezem a reaguje svižněji na pohyby volantu“, vysvětluje Pirhonen, odborník na výrobky společnosti Nokian. „Široké pneumatiky se hodí pro řidiče, který si chce vychutnat rychlou reakci na řízení a pocit sportovní jízdy. Na druhou stranu je širší pneumatika horší při jízdě po silnici s vyjetými kolejemi, proto by měl řidič, který jezdí rád komfortně, vybírat užší pneumatiky s vyšším průřezem. Kromě toho jsou užší pneumatiky bezpečnější na mokré vozovce, protože odvádějí vodu lépe než pneumatiky širší.“

Pneumatiky by neměly být starší než šest let. Starší pneu totiž vykazují výrazně horší přilnavost na mokré silnici, a pryž navíc křehne, varuje společnost Nokian. Čtyři poslední číslice čísla DOT na boční straně pneumatiky udávají datum výroby. 1314 znamená: vyrobeno ve 13. týdnu roku 2014.

U prodejců pneumatik jsou pneumatiky Nokian pro výměnu k dostání i na ráfcích jako kompletní kola.

Tři tipy pro bezpečnou jízduPneumatika samovolně ztrácí vzduch, proto kontrolujte u studených pneumatik každé tři týdny tlak.

Nahustěte pneumatiky na tlak vyšší o 0,2 baru, než doporučuje výrobce vašeho automobilu. Ušetříte palivo.

Přehoďte v polovině sezony přední a zadní pneumatiky, prodloužíte tím jejich životnost.

www.nokiantyres.cz
Řetězec pneuservisů a autoservisů Vianor:
http://vianor.cz

Ke stažení - fotografie pneumatik Nokian: nebezpečí aquaplaningu, přeměření hloubky profilu, kontrola tlaku v pneumatikách
www.nokiantyres.com/summerseasonCE

Video
Ke stažení – video letní pneumatiky Nokian Line:
http://youtu.be/YbsERA80v18

Další informace

Pneumatiky Nokian jsou „dobré“ v testu letních pneumatik 2014 autoklubu ADAC a organizace na ochranu spotřebitelů Stiftung Warentest:
https://www.nokiantyres.cz/firma/tiskove-zpravy/pneumatiky-nokian-jsou-dobre-v-testu-letnich-pneumatik-2014-autoklubu-adac-a-organizace-na-ochranu-s/

Letní pneumatiky Nokian poskytují vysokou bezpečnost a spokojenost v náročných letních podmínkách:
https://www.nokiantyres.cz/firma/tiskove-zpravy/letni-pneumatiky-nokian-poskytuji-vysokou-bezpecnost-a-spokojenost-v-narocnych-letnich-podminkach/

Test úspěch Nokian pneumatiky (in english):
www.nokiantyres.com/test-success

Zdroj informací:

Průměrné ceny pohonných hmot v Evropě podle měsíců (německý autoklub ADAC)
http://www.adac.de/infotestrat/adac-im-einsatz/motorwelt/benzinpreis_ausland.aspx

Společnost Nokian Tyres je celosvětový specialista na zimní pneumatiky, mnohonásobný vítěz testů, vynálezce zimní pneumatiky a špičková prémiová značka

Jako celosvětový vedoucí specialista na zimní pneumatiky, mnohonásobný vítěz testů a špičková značka, nabízí Nokian Tyres ty nejbezpečnější pneumatiky pro severské podmínky. Inovativní pneumatiky Nokian z Finska pro osobní i nákladní vozy a těžké pracovní stroje přesvědčují svou vysokou kvalitou zejména na sněhu, při tvrdých klimatických podmínkách a náročných jízdních situacích a poskytují tak trvalý nadstandardní výkon. Nokian Tyres je vynálezce zimní pneumatiky a koncipuje, testuje a patentuje inovativní pneumatiky již 80 let a je vynálezce zimní pneumatiky.Mimoto vyrábí Nokian Tyres také pneumatiky, které byly vyvinuty speciálně pro české počasí a vysoké rychlosti na českých dálnicích. Pneumatiky Nokian zaručují vysokou bezpečnost, šetří pohonné hmoty a jsou šetrné k životnímu prostředí. Podnik je „jednička“, co se týká popularity na trhu a hodnocení značky ve Skandinávii, stejně jako v Rusku a má pozitivní, mimořádnou image.

Zimní pneumatiky Nokian jsou vítězem v testech

Zimní pneumatiky Nokian WR přizpůsobené českým podmínkám jsou vítězem testu a dosáhly celé řady úspěchů i v dalších testech Zimní pneumatika Nokian WR D3 dosáhla nejlepší známky „dobrá“ a je tak „obzvláště doporučeníhodná“ v testu zimních pneumatik 2013 německého automobilového klubu ADAC, stejně jako v testu organizace na ochranu spotřebitele Stiftung Warentest a patří k těm nejlepším. Jako „obzvláště doporučeníhodnou“ posuzuje pneumatiku Nokian WR D3 německý časopis pro motoristy auto motor sport. Nová vysoce kvalitní zimní pneumatika Nokian WR SUV 3 je vítězem velkého testu zimních pneumatik pro SUV 2013 německého časopisu pro motoristy OFF ROAD s nejlepší známkou „velmi doporučeníhodná“.

Zimní pneumatiky Nokian jsou vítězem testů zimních pneumatik roku 2012 německých časopisů Auto Bild, auto motor sport a AUTOStraßenverkehr, a to s nejlepším hodnocením „příkladná“, „velmi doporučeníhodná“ a „velmi dobrá“. Pneumatiky Nokian se staly v poslední zimě vítězem více než 20 testů zimních pneumatik časopisů pro motoristy v Německu a v Evropě. Nejlepší známku „dobrá“ dostaly finské pneumatiky od německého autoklubu ADAC a organizace na ochranu spotřebitele „test Stiftung Warentest“. Nového světového rekordu v Guinnessově knize rekordů dosáhly sériové zimní pneumatiky Nokian maximální rychlostí automobilu na ledu 335,713 km/h a jsou tím nejrychlejší.

Pneumatika Nokian SUV je vítězem testu letních pneumatik 2014 časopisu „SUV-MAGAZIN“

Vítězem testu letních pneumatik 2014 německého časopisu „SUV-MAGAZIN“ je pneumatika Nokian Z SUV s „celkovým hodnocením 1-“. V německém systému školního známkování platí známka 1 pro „velmi dobrý“, hodnocení 1- je nepatrně horší než čistá jednička. „Silná stránka: pneumatika Nokian dosahuje při brzdění a ovládání na suchém i mokrém podkladu ty nejlepší hodnoty.“

Pneumatiky Nokian jsou v testu letních pneumatik klubu ADAC 2014 a u organizace na ochranu spotřebitelů Stiftung Warentest hodnoceny známkou „dobrá“ a jsou rovněž vítězem testu časopisu „OFF ROAD“

Letní pneumatiky Nokian jsou vícenásobným vítězem testů, poskytují vysokou bezpečnost a šetří pohonné hmoty. Letní pneumatika Nokian Line dosahuje nejlepší známky „dobrá“ v testu letních pneumatik 2014 německého autoklubu ADAC a německé organizace na ochranu spotřebitelů Stiftung Warentest a je s hodnocením „obzvláště doporučeníhodná“ ve špičkové skupině vítězů testu. Tím se pneumatice Nokian podařil dvojnásobný úspěch ve dvou testovaných, nejvíce kupovaných velikostech pneumatik pro kompaktní a střední třídu a pro malé vozy. Silné stránky pneumatiky Nokian v testu ADAC: „+ velmi vyvážená pneumatika, + dobrá na mokré a suché vozovce“.

Vítězem testu letních pneumatik SUV 2014 německého časopisu „OFF ROAD“ a také „SUV MAGAZIN“ je pneumatika Nokian Z SUV s nejlepší známkou „VELMI DOPORUČENÍHODNÁ“.

Ve 121 zprávách z testů od podzimu 2011 do jara 2014 se pneumatiky Nokian staly 70x vítězem testu nebo patřily k vedoucí skupině vítězů testu a dosáhly – jen ve střední Evropě – 51x hodnocení „dobrá“ nebo „doporučeníhodná“.

Více bezpečnosti díky inovaci: Indikace zimního profilu pomocí sněhové vločky a indikace profilu s varováním před aquaplaningem

Indikace zimního profilu pomocí sněhové vločky v zimní pneumatice Nokian WR udává hloubku profilu jako číslo v milimetrech od 8 do 4. Sněhová vločka zůstává viditelná až do 4 milimetrů. Jakmile zmizí, měli byste své zimní pneumatiky vyměnit za nové. Drážky musí být minimálně 4 milimetry hluboké, aby bylo u zimních pneumatik dosaženo dostatečného záběru na sněhu a vyloučen aquaplaning za mokra a aquaplaning na sněhové břečce.

Indikace hloubky profilu v letních pneumatikách Nokian udává řidiči hloubku profilu jednoduše jako číslo od 8 do 3. Výstražná indikace aquaplaningu varuje pomocí symbolu kapky před nebezpečím aquaplaningu. Při pouhých čtyřech milimetrech zbývajícího profilu symbol zmizí, což je upozorněním na zvýšené riziko. Tyto inovace nemá žádný jiný výrobce pneumatik.

Společnost Nokian Tyres dosáhla v roce 2013 obratu 1,521 miliardy eur

Nokian Tyres v roce 2013 dosáhla obratu 1,521 miliardy eur a měla celkem více než 4000 zaměstnanců. Ve střední Evropě je společnost Nokian Tyres činná s vlastními koncernovými odbytovými společnostmi v deseti zemích. K podniku patří jako dceřiná společnost obchodní řetězec prodejců pneumatik Vianor s více než 1200 prodejními místy v 27 zemích.
www.nokiantyres.cz
Řetězec pneuservisů a autoservisů Vianor:
http://vianor.cz

Redakce: Dr. Falk Köhler

Kontakt pro tisk:
Dr. Falk Köhler PR
Dr. Falk Köhler
Tel.: 0049 40 54 73 12 12
Fax: 0049 40 54 73 12 22
E-mail: Dr.Falk.Koehler(at)Dr-Falk-Koehler.de
www.nokiantyres.cz
Ödenweg 59
22397 Hamburg
Německo

Další informace:

Nokian Tyres s.r.o

Obchodní ředitel pro Českou republiku Milan Hybš, telefon +420 241 932 668, e-mail: milan.hybs(at)nokiantyres.com

Nokian Tyres s.r.o
Generální ředitel pro střední Evropu Dieter Köppner, telefon: +420 222 507 761 dieter.koppner(at)nokiantyres.com

Produktový manažer pro střední Evropu Sven Dittmann Dipl. Ing., telefon: +49 8143 / 444 850
sven.dittmann(at)nokiantyres.com

Marketing Manager pro střední Evropu Lukáš Líbal, telefon: +420 222 507 759
E-mail: lukas.libal(at)nokiantyres.com
www.nokiantyres.cz

Nokian Tyres plc:
Development Manager Juha Pirhonen, telefon: +358 10 401 7708
E-Mail: juha.pirhonen(at)nokiantyres.com

Technical Customer Service Manager Matti Morri, telefon: +358 10 401 7621
E-mail: matti.morri(at)nokiantyres.com
www.nokiantyres.cz