Nejrychlejší na ledu 335,713 km/h!

Zimní pneumatiky Nokian Tyres dosáhly při jízdě automobilu na ledu nového světového rekordu – maximální rychlosti 335,713 km/h. Celosvětově vedoucí specialista na zimní pneumatiky je tím také nejrychlejší. Zkušební jezdec společnosti Nokian Tyres Janne Laitinen přitom jel s vozem Audi RS6 vybaveným sériovými zimními pneumatikami Nokian Tyres za mrazivého počasí po zamrzlém Baltském moři. Maximální přilnavost a špičkovou rychlost jako ještě nikdy garantovaly nové vynikající pneumatiky vynálezce zimních pneumatik: Nokian Tyres Hakkapeliitta 8 s hroty velikosti 255/35R20 97 T XL.

Při vysoké rychlosti musí špičková zimní pneumatika poskytnout maximální přilnavost, nejvyšší pevnost a precizní jízdní vlastnosti, odpovídající mimořádné výkonnosti automobilu s mnoha PS. Jedinečná technologie Nokian Tyres Eco Spike 8 tohoto nejmladšího příslušníka legendární rodiny finských zimních pneumatik Nokian Tyres Hakkapeliitta zaručuje vyváženou podélnou a boční přilnavost, kterou jezdec vnímá jako stabilní, předpokládatelné jízdní chování. Výraznější podélná a boční přilnavost je nutná jak při extrémních rychlostech na nerovném ledu, tak při normálním předjíždění na zimních cestách.

"Nemilosrdné testování zimních pneumatik na extrémních mezních hodnotách slouží vždy zájmům automobilistů."
Matti Morri, Technický vedoucí zákaznického servisu, Nokian Tyres plc

„Nemilosrdné testování zimních pneumatik na extrémních mezních hodnotách slouží vždy zájmům automobilistů. Pro novou pneumatiku Nokian Tyres Hakkapeliitta 8 jsme chtěli vytvořit mimořádně tvrdou výzvu. Při maximálních rychlostech jsou síly působící na pneumatiky enormní, protože automobil ujede za vteřinu 93 metrů a hroty vrazí do ledu celkem 43krát“, vysvětluje Matti Morri, technický vedoucí zákaznického servisu Nokian Tyres. „S rostoucím odporem vzduchu je pro zrychlení nutná také stále vyšší přilnavost. Dodatečně k výrazné přilnavosti je rozhodující i přesné ovládání a dobrá stabilita.“ 

Stejné místo, stejný automobil a stejný jezdec, nyní ale s novými zimními pneumatikami Nokian tyres Hakkapeliitta 8 

„Iceman“ a vícenásobný držitel světového rekordu Janne Laitinen jel s Audi RS6, patřícím k flotile testovacích vozů, při neobvyklém testu zimních pneumatik rychlostí téměř 340 km/h (211,27 mph). Světového rekordu bylo dosaženo dne 9. března na kluzkém ledu poblíž města Oulu na trase dlouhé 12 km (7 mílí).

Pneumatiky Nokian Tyres a jezdec Laitinen, který jako expert na testy pneumatik pracuje již přes 25 let, drží také dřívější světový rekord v Guinnessově knize rekordů pro nejrychlejší auto na ledu (331,61 km/h, 206,05 mph), z března 2011) a rekord v jízdě s elektromobilem na ledu s 252,06 km/h (156,62 mph) z března 2012.

Guinnessova kniha rekordů pro světový rekord na ledu stanovuje přesná pravidla. Rychlost a čas byly měřeny v obou směrech na měřeném úseku o délce jeden kilometr. Světový rekord je průměrem těchto dvou měření. Automobil jede s letmým startem a má pro své pokusy pouze jednu hodinu času. Led musí být vytvořen přirozeným způsobem, nesmí být ani zdrsněn, ani ošetřen chemikáliemi. Pneumatiky musejí být k dostání v prodejní síti a schváleny pro silniční provoz v zemi, v které bylo rekordu dosaženo.

Další informace:

Making of the speed record 335.713 km/h!