Král testovacích jezdců:

Ledový muž Janne Laitinen

Nokian Tyres velmi spoléhá na pocity testovacích jezdců. Jsou schopni poskytnout informace, které nezjistí ani nejdokonalejší přístroje nebo počítače. Testovací jezdec Janne Laitinen zná tajemství nejlepších zimních pneumatik. Je neoddělitelnou součástí vývoje pneumatik.

Janne je držitelem oficiálního rychlostního rekordu automobilu na ledě (335,713 km/h) a rychlostního rekordu elektricky poháněného automobilu na ledě (252,09 km/h). Oba tyto rekordy jsou zapsány Guinessově knize rekordů. Tato náročná práce znamená tisíce zkoušek v náročných podmínkách, neustálé přezouvání pneumatik a přesné analýzy.

- Janne Laitinen říká „Při testování pneumatik testovací jezdci předkládají písemná hodnocení pneumatik, ale také hodně diskutujeme“. Ví se o něm, že mnoho nemluví, ale když promluví, všichni naslouchají.

A proč by neměli? Hodnocení pneumatik testovacími jezdci velmi ovlivňuje výslednou pneumatiku. Například v náročných severských podmínkách musí zimní pneumatiky fungovat také na jiném povrchu než je led a sníh.

- Vývoj pneumatik se nikdy nezastaví. Nejenže se zlepšuje přilnavost na ledu a sněhu, neustále se také pracuje na přilnavosti a ostatních vlastnostech na mokré silnici. 

Neustálý postup vřed 

Janne Laitinen testoval pneumatiky skoro ve všech světadílech. Celý jeho život se točí okolo automobilů a pneumatik – a rád by dělal ještě více, pokud by na to měl čas. Svůj život věnoval rychlosti.

- Pokud se Janne zeptáte na jeho motoristické koníčky, kterým se věnuje mimo pracovní dobu, říká, že musí jít neustále kupředu.

- Se skupinou přátel se věnujeme závodům enduro. V motoristickém sportu se neustále něco děje, ale můj čas je omezený.

Jeho posledním zážitkem byl pokus o rekord v Botnickém zálivu poblíž města Oulu. Přírodní podmínky málem zvítězily nad technologií. Ale zkušený a odhodlaný Janne Laitinen dosáhl výsledku. Nový rychlostní rekord automobilu na ledě má hodnotu 335,713 km/h.

Nejedná se o rutinní záležitost

Držitel tří světových rekordů dokáže dlouho a přesvědčivě hovořit o automobilech a nejlepších zimních pneumatikách. Nový rychlostní rekord na ledu je pro něj stále ještě čerstvým zážitkem. Janne je ale zkušený profesionál, který dokáže zůstat klidný i po překonání rekordů. Poté, co jel rychlostí vyšší než 300 km/h, vypadá, jako by právě přijel z nákupu v nedalekém obchodě.

- Nicméně překonávání rekordů nikdy nebude rutinní záležitost. Je to samozřejmě krásný pocit, překonat další rekord.