Náhradní pneumatika vás zachrání v nesnázích

Náhradní pneumatika vás zachrání v nesnázích

Zpět na články

Náhradní pneumatika vám může pomoci v případě nehody na silnici. Pokud je vaše vozidlo vybaveno vhodnou náhradní pneumatikou a potřebným vybavením pro její výměnu, můžete si poškozenou pneumatiku vyměnit sami a pokračovat v jízdě. Někdy však náhradní pneumatika vozidla není stejná jako pneumatiky na vozidle. V takovém případě slouží pouze jako dočasné řešení a není určena pro delší trasy.

Různé typy náhradních pneumatik

Existují různé typy náhradních pneumatik v závislosti na jejich velikosti a době používání. Místo náhradní pneumatiky může mít vozidlo také sadu na opravu drobných poškození: 

 

  • Plnohodnotná rezervní pneumatika má stejnou velikost jako ostatní pneumatiky na vašem vozidle. Plnohodnotnou rezervní pneumatiku můžete použít jako náhradu za poškozenou pneumatiku, ale zabírá v autě hodně místa.  
  • Velikost menší rezervní pneumatiky se liší od ostatních pneumatik na vozidle a je určena pouze pro dočasné použití. Tento typ náhradní pneumatiky lze používat do doby, než bude poškozená pneumatika vyměněna za správnou. Pamatujte, že malá náhradní pneumatika se nerovná pneumatice plné velikosti. Jedná se o dočasnou pomůcku a měla by se používat pouze v případě potřeby. Tento typ náhradní pneumatiky má také rychlostní omezení, který je obvykle napsán přímo na rezervním kole a na rozdíl od plnohodnotné náhradní pneumatiky byste s ní neměli jet rychleji než 80 km/h. Menší pneumatika však zabírá ve vozidle méně místa než plnohodnotná náhradní pneumatika. 
  • Mnoho automobilů nemá rezervní kolo vůbec, aby se snížila hmotnost a ušetřil prostor. Místo toho je součástí vozu opravná sada, kterou můžete použít k opravě drobných poškození pneumatik. V takovém případě nezapomeňte zkontrolovat opravárenskou sadu a její datum spotřeby. Pokud je váš vůz vybaven opravárenskou sadou místo rezervní pneumatiky, seznamte se také s jejím použitím pro případ, že byste ji nakonec potřebovali použít. Stejně jako dočasná náhradní pneumatika není ani záplata pneumatiky trvalým řešením poškození pneumatiky. 

 

Výběr náhradní pneumatiky pro váš vůz závisí na tom, zda je v zavazadlovém prostoru dostatek místa pro plnohodnotnou náhradní pneumatiku. Mnoho řidičů chce snížit hmotnost rezervní pneumatiky uložené v zadní části vozidla. Pokud se svým vozidlem často jezdíte po nezpevněných cestách nebo mimo město, zvažte pořízení náhradní pneumatiky namísto opravárenské sady. Náhradní pneumatiku plné velikosti nepotřebujete v místech, kde postačí menší náhradní pneumatika, kterou můžete rychle nasadit. 

 Co jsou to dojezdové pneumatiky?

Takzvané pneumatiky odolné proti propíchnutí nebo dojezdové pneumatiky s plochou dráhou lze použít i v případě, že se během jízdy propíchnou. Například s pneumatikami Flat Run od společnosti Nokian Tyres můžete jezdit bez tlaku. V takovém případě je možné s poškozenou pneumatikou i přes defekt jezdit, dokud ji nevyměníte za nepoškozenou. 
 
V závislosti na zatížení vozidla lze s pneumatikou Nokian Tyres Flat Run ujet 50-150 kilometrů s vypuštěnou pneumatikou. Doporučená maximální rychlost je 80 km/h a 50 km/h, pokud je silnice kluzká. Přečtěte si více informací o technologii Flat Run od společnosti Nokian Tyres. 

Kdy je čas pořídit si novou rezervní pneumatiku?

I když je náhradní pneumatika jen uložena ve vozidle, nevydrží věčně. Stav rezervní pneumatiky byste měli pravidelně kontrolovat, abyste ji mohli v případě potřeby použít. 
 
Na začátku každé sezóny zkontrolujte tlak vzduchu a hloubku dezénu rezervní pneumatiky. Zákonem stanovená minimální hloubka dezénu letních pneumatik je 1,6 mm a zimních pneumatik 3 mm. Jedná se však o minimální povolené hloubky dezénu, které se pro bezpečnou jízdu nedoporučují. Pneumatiku byste měli vyměnit dříve, než se její hloubka dezénu přiblíží zákonnému minimu. 
 
Při kontrole tlaku vzduchu rezervní pneumatice doporučujeme přidat více vzduchu než obvykle. Je to proto, že tlak vzduchu v rezervní pneumatice se časem snižuje, i když se na ní nejezdí. Zkontrolujte také tlak v ostatních pneumatikách, protože jízda s nesprávným tlakem v pneumatikách může vést k jejich předčasnému opotřebení nebo poškození. U zimních pneumatik se doporučuje používat o něco vyšší tlak než u letních pneumatik. 
 
Kromě stavu pneumatik věnujte pozornost také jejich stáří a stárnutí. Stav a jízdní vlastnosti pneumatik se v průběhu let zhoršují, i když se nepoužívají. Datum výroby pneumatiky poznáte podle označení na bočnici pneumatiky, které udává týden a rok výroby pneumatiky. Maximální životnost pneumatiky by měla být šest let a celkové stáří 10 let, bez ohledu na to, jak dlouho byla pneumatika používána. 
 
Pokud si nejste jisti stavem své náhradní pneumatiky, je vždy lepší ji vyměnit za novou, než předpokládat, zda ji lze ještě použít. Při výběru náhradní pneumatiky pro své vozidlo věnujte zvláštní pozornost její velikosti. Velikost stávajících pneumatik poznáte podle označení na bočnici. Prozkoumejte nabídku zimních a letních pneumatik Nokian Tyres online. Použijte vyhledávač pneumatik na webových stránkách a najděte správné pneumatiky pro své vozidlo.