Menu

Označení pneumatik

Rozměr je ta nejdůležitější informace uvedená na bočnici pneumatik a je udávána kombinací čísel a písmen, např. 205/55 R 16 94 V XL: 

205 Jmenovitá šíře pneumatiky (mm)
55
Profilové číslo (výška pneumatiky je 55 % z šířky jejího příčného řezu)
R Radiální konstrukce pneumatiky
16 Průměr ráfku v palcích
94 Index nosnosti
V Kategorie rychlosti
XL Extra load capacity.

Kategorie rychlosti udává pro pneumatiku nejvyšší přípustnou rychlost. Při výběru pneumatik by mělo být přihlédnuto k rychlostním doporučením stanoveným výrobcem automobilu. Příliš nízká rychlostní kategorie omezuje jízdní vlastnosti a příliš vysoká pak komfort jízdy.
 
Nejběžnější kategorie rychlosti jsou:

Q = 160 km/h
R = 170 km/h
S = 180 km/h
T = 190 km/h
H = 210 km/h
V = 240 km/h
W = 270 km/h
Y = 300 km/h

Nejsou vám jasné informace o pneumatikách, uvedené v dokumentu o registraci vašeho vozidla? Zde uvádíme návod na jejich správnou interpretaci

Říká vám něco posloupnost 205/55 R 16 94 XL? Tento abecední guláš můžete najít ve vašem registračním dokumentu a můžete se z něho dozvědět, jaký typ letních pneumatik se hodí na vaše vozidlo. Registrační dokumenty však často obsahují různé možné volby pneumatik a umožňují tak řidiči, aby se rozhodl například na základě upřednostnění komfortu řízení nebo citlivosti při řízení. Přečtěte si níže uvedené informace, které musíte zohlednit při vyhledávání správných pneumatik pro vaše vozidlo.

Ředitel vývoje výrobku Juha Pirhonen z firmy Nokian Tyres nám vysvětlí, co znamenají první dvě čísla v označení 205/55 R 16 94 V XL?

Informují nás o šířce pneumatiky a jejím profilu. V tomto případě se pro dané vozidlo hodí pneumatiky s šířkou 205 milimetrů. Profil pneumatiky se vztahuje na poměr mezi její výškou a šířkou. V tomto případě tvoří výška pneumatiky 55 procent šířky jejího průřezu.

Registrační dokument nabízí také pneumatiku se šířkou a profilem 225/45. Které pneumatiky si máte zvolit?

V rámci druhé uvedené možnosti se jedná o pneumatiky o 20 mm širší než v prvním příkladu, vybavené výrazně nižším profilem.

Širší pneumatiky s nižším profilem umožňují lepší citlivost při zatáčení než užší pneumatiky s vyšším profilem. To znamená, že pneumatika bude citlivější na pohyby řidiče při řízení. Pneumatika tohoto druhu je vhodná pro řidiče, který ocení citlivou odpověď na řízení a sportovní pocit z jízdy.

Na druhé straně jsou široké pneumatiky citlivější na nerovnosti na vozovce, a proto řidiče upřednostňujícího komfort může více lákat volba užší pneumatiky s vyšším profilem. Užší pneumatika je také bezpečnější na mokrých silnicích, protože odvádí vodu lépe než širší pneumatika.

Co znamená písmeno R, které následuje po údaji o šířce a profilu pneumatiky?

Označuje strukturu pneumatiky. R se vztahuje na radiální pneumatiku, která je mnohem stabilnější a přesnější než její předchůdce, diagonální pneumatika.

Všechny pneumatiky pro osobní vozidla, které se dnes prodávají ve Finsku, jsou radiální pneumatiky, a proto řidiči nemusí ve skutečnosti věnovat velkou pozornost tomuto označení.

Číslo 16, které následuje, nás informuje o průměru ráfku, který je vyjádřen v palcích. Co musíme vzít v úvahu při volbě ráfků?

Je důležité postupovat v souladu s pokyny výrobce vozidla. Například sportovní vozidla často vyžadují ráfky o velikosti 17–19 palců, protože menší velikosti nebudou umožňovat umístění brzdných systémů.

Zejména při volbě ráfků a pneumatik po zakoupení vozidla musíte věnovat pozornost volbě správné šířky pro vaše ráfky. Široké ráfky vyžadují pneumatiky s nižším profilem, zatímco menší ráfky jsou vhodné pro pneumatiky s vyšším profilem. Jinými slovy, když vozidlo vyžaduje ráfky s velikostí větší než 16 palců, řidič si nemůže zvolit pneumatiku s nízkým profilem ani v případě, že více oceňuje komfort řízení před přesnou citlivostí řízení.

Na co se vztahuje poslední číslo v označení pneumatiky?

Poslední číslo představuje index zatížení. Například v našem označení je index zatížení 94, a to znamená, že jednu pneumatiku lze zatížit hmotností 670 kg. V případě indexu 91 je možná zátěž jedné pneumatiky 615 kg. Musíte si zvolit správný index zatížení, vhodný pro vaše vozidlo, protože v opačném případě bude opotřebení rychlejší než obvykle a bude moci dojít k výskytu poškození během řízení.

Předposlední písmeno V nás informuje o stupni rychlosti, jinak také o nejvyšší přípustné rychlosti pro daný typ pneumatiky. Jaký to má význam ve Finsku, kde je maximální povolená rychlost 120 km/h?

V informuje o tom, že s tímto typem pneumatiky vozidlo nelze řídit vyšší rychlostí než 240 kilometrů za hodinu. Je pravda, že tato rychlost je ve Finsku zakázána, avšak směrnice EU tvrdí, že stupeň rychlosti pneumatiky musí odpovídat maximální rychlosti vozidla. To znamená, že pneumatiky označené uvedeným způsobem jsou bezpečné například při dovolené v Německu.

Při volbě stupně rychlosti musíte dále dodržovat pokyny výrobce vozidla, protože nižší stupeň může mít negativní vliv na vlastnosti ovládání vozidla, jako např. na zatáčení. Vyšší stupeň rychlosti zase na druhé straně sníží komfort řízení.

Poslední kombinace písmen „XL“ se nenachází na všech pneumatikách. Na co se tedy vztahuje?

XL znamená, že vozidlo je vhodné pro pneumatiky s indexem Extra zatížení. V našem příkladu je index zatížení 94. Kdyby měl tento index hodnotu 91, označení XL by nebylo vyžadováno.

Většina modelů pneumatik nabízí model pro Extra zatížení i model pro běžné zatížení. Model pro Extra zatížení umožňuje naložení těžšího nákladu, což znamená, že když si pro svou letní dovolenou toho nabalíte více, nebudete se muset znepokojovat, zda vaše pneumatiky při brzdění unesou vyšší zátěž nebo zda se neopotřebují rychleji než obvykle. Robustnější struktura pneumatiky pro Extra zatížení znamená menší tvorbu tepla, což ji činí odolnější vůči opotřebení.

A na závěr, co znamená VYTEČKOVANÉ označení na bočnici pneumatiky?

Toto označení usnadňuje kontrolu místa výroby a stáří pneumatiky. První dvě označení se vztahují na výrobní závod, ve kterém byla pneumatika vyrobena. Poslední čtyři číslice označují týden a rok výroby. Například v případě kódu 1314 byla pneumatika vyrobena ve 13. týdnu roku 2014.

Doporučuje se používat stejné pneumatiky maximálně šest let. I když své vozidlo v létě často nepoužíváte a vaše pneumatiky se zdají být v dobrém stavu, musíte je vyměnit nejpozději po uplynutí deseti let od data výroby. Časem gumová směs ztvrdne a ztratí přilnavost, a to i v případě, že pneumatiky nejsou jinak opotřebené.