Označení pneumatik

Rozměr je ta nejdůležitější informace uvedená na bočnici pneumatik a je udávána kombinací čísel a písmen, např. 205/55 R 16 94 V XL: 

205 Jmenovitá šíře pneumatiky (mm)
55
Profilové číslo (výška pneumatiky je 55 % z šířky jejího příčného řezu)
R Radiální konstrukce pneumatiky
16 Průměr ráfku v palcích
94 Index nosnosti
V Kategorie rychlosti
XL Extra load capacity.

Kategorie rychlosti udává pro pneumatiku nejvyšší přípustnou rychlost. Při výběru pneumatik by mělo být přihlédnuto k rychlostním doporučením stanoveným výrobcem automobilu. Příliš nízká rychlostní kategorie omezuje jízdní vlastnosti a příliš vysoká pak komfort jízdy.
 
Nejběžnější kategorie rychlosti jsou:

Q = 160 km/h
R = 170 km/h
S = 180 km/h
T = 190 km/h
H = 210 km/h
V = 240 km/h
W = 270 km/h
Y = 300 km/h

Nejsou vám jasné informace o pneumatikách, uvedené v dokumentu o registraci vašeho vozidla? Zde uvádíme návod na jejich správnou interpretaci

Říká vám něco posloupnost 205/55 R 16 94 XL? Tento abecední guláš můžete najít ve vašem registračním dokumentu a můžete se z něho dozvědět, jaký typ letních pneumatik se hodí na vaše vozidlo. Registrační dokumenty však často obsahují různé možné volby pneumatik a umožňují tak řidiči, aby se rozhodl například na základě upřednostnění komfortu řízení nebo citlivosti při řízení. Přečtěte si níže uvedené informace, které musíte zohlednit při vyhledávání správných pneumatik pro vaše vozidlo.