Jak dlouho vydrží pneumatiky? Zjistěte životnost svých pneumatik

Jak dlouho vydrží pneumatiky? Zjistěte životnost svých pneumatik

Zpět na články

Na životnost pneumatik má vliv celá řada faktorů, od kvality samotných pneumatik až po způsob, jakým se o ně staráte, způsob jízdy a podmínky, ve kterých jezdíte. Seznámení se s těmito faktory vám pomůže prodloužit životnost vašich pneumatik. Měli byste také vědět, kdy je správný čas na výměnu pneumatik, abyste zajistili bezpečnější a plynulejší jízdu. Místní prodejce pneumatik Nokian Tyres vám poskytne doporučení pro výměnu pneumatik.

Životnost pneumatik se obvykle pohybuje mezi 6 a 10 lety

Životnost pneumatik se obvykle pohybuje v rozmezí 6 až 10 let v závislosti na různých faktorech. Životnost pneumatik ovlivňuje například kvalita pneumatik, správná údržba, skladování, jízdní návyky a stav vozovky. V průběhu času může dojít ke změně pryžové směsi v důsledku přirozené degradace bez významného používání. Pryžová směs se začne zhoršovat, když reaguje s kyslíkem. Na pryžovou směs může mít nepříznivý vliv také dlouhodobé vystavení pneumatik silnému UV záření. Doporučujeme skladovat pneumatiky na chladném a suchém místě mimo dosah přímého slunečního záření.

Pokud chcete zjistit stáří svých pneumatik, datum výroby najdete na bočnici pneumatiky. Datum výroby je čtyřmístné číslo. První dvě číslice označují týden výroby a další dvě číslice označují rok. Nespoléhejte se však pouze na datum výroby. Měli byste také zkontrolovat, zda pneumatika nevykazuje známky stárnutí. Známky stárnutí pneumatiky mohou být následující:

 • Praskliny na bočnici pneumatiky. Praskliny se mohou projevovat jako tenké čáry nebo vzory. Pokud nějaké najdete, je důležité posoudit jejich hloubku a rozsah. Snadněji je odhalíte, pokud jsou pneumatiky čisté.
 • Nerovnoměrné . Pneumatiky se mohou opotřebovávat nerovnoměrně v důsledku různých faktorů, včetně nesprávného tlaku vzduchu nebo vyvážení kol. Toho si můžete všimnout při kontrole dezénu pneumatiky.
 • Snížení tření a přilnavosti. Řízení může být méně citlivé, brzdění slabší a brzdná dráha delší.
 • Vibrace pneumatik. Pokud při jízdě pociťujete neustálé vibrace, může to být příznakem stárnutí pneumatiky. Vibrace mohou být intenzivnější při vyšších rychlostech.

Jak zkontrolovat opotřebení pneumatik?

Pro zachování bezpečných jízdních podmínek a prodloužení životnosti pneumatik pravidelně kontrolujte jejich opotřebení. Je důležité, aby byl dezén pneumatiky dostatečně hluboký, zejména za deštivého a kluzkého počasí. Pro rychlou kontrolu opotřebení pneumatik použijte děrovačku se dvěma otvory:

 1. Vezměte dvoueurovou minci a vložte ji do drážky dezénu.
 2. Ujistěte se, že je dvoueurová mince na spodní straně dezénu.
 3. Pokud vidíte stříbrný kroužek, je pneumatika příliš opotřebovaná a měli byste zvážit její výměnu.
 4. Tento test opakujte na všech čtyřech pneumatikách.

Chcete-li získat přesnější výsledky, zajeďte s vozidlem do pneuservisu a nechte si změřit hloubku dezénu pomocí měřiče hloubky dezénu pneumatik. Všechny nejnovější výrobky Nokian Tyres jsou vybaveny indikátorem bezpečnosti jízdy DSI, který umožňuje snadnou vizuální kontrolu stavu pneumatik pomocí kontroly zbývající hloubky dezénu v milimetrech přímo na povrchu dezénu ve středu dezénu. Pokud je hloubka dezénu příliš malá nebo vidíte viditelné praskliny či zářezy, je čas vyměnit pneumatiky.

Při kontrole opotřebení zimních pneumatik zkontrolujte také počet hrotů a případné rozdíly v jejich počtu u jednotlivých pneumatik. Hroty ovlivňují tření pneumatik na zledovatělém povrchu a nerovnoměrné opotřebení může ohrozit funkci pneumatik.

Společnost Nokian Tyres nabízí na vybrané produkty záruku při dodržování správných postupů údržby pneumatik. Více informací o našich omezených zárukách na sadu výrobků Nokian Tyres najdete v sekci Garance zákazníkům.

Aby vaše pneumatiky vydržely déle

Správná údržba pneumatik může výrazně prodloužit jejich životnost. Zde se dozvíte, jak zabránit předčasnému opotřebení pneumatik:

 • Dodržujte doporučený tlak v pneumatikách. Podhuštěné nebo přehuštěné pneumatiky mohou vést k nerovnoměrnému opotřebení, které zkracuje jejich životnost. Pravidelně kontrolujte tlak v pneumatikách, nejlépe jednou měsíčně. Ujistěte se, že dodržujete hodnoty tlaku vzduchu uvedené v příručce k vozidlu.
 • Zkontrolujte rovnováhu. Správné vyvážení pneumatik přispívá k jejich rovnoměrnému opotřebení. Pneumatiky vyvažujte vždy, když jsou nasazené, a pokud si všimnete nerovnoměrného opotřebení dezénu nebo vibrací během jízdy.
 • Udržujte kola správně vyvážená. Nesprávně vyvážená kola mohou způsobit nerovnoměrné opotřebení a zkrátit životnost pneumatik. Vyvážení kontrolujte při výměně pneumatik vždy, když vozidlo táhne na jednu stranu nebo když si všimnete nepravidelného opotřebení pneumatik.  
 • Plynulá jízda. Vyvarujte se ostrých zatáček, nadměrného zatáčení a prudkého brzdění. Agresivní jízda opotřebovává pneumatiky mnohem rychleji než plynulá, šetrná a aktivní jízda.
 • Správné skladování pneumatik. Pneumatiky skladujte na chladném a suchém místě mimo dosah přímého slunečního záření a extrémních teplot. Pokud je to možné, zvedněte pneumatiky ze země a naskládejte je vertikálně, abyste zabránili jejich deformaci.
 • Výměna pneumatik. Pravidelné střídání pneumatik pomáhá udržovat rovnoměrné opotřebení pneumatik a prodlužuje jejich životnost. Správný vzor otáčení pneumatik naleznete v návodu k obsluze.

Kdy přezout pneumatiky?

Správné pneumatiky jsou velmi důležité, protože ovlivňují jízdní vlastnosti a bezpečnost na silnici. Správná údržba pneumatik výrazně prodlužuje jejich životnost. Zvažte však výměnu pneumatik starších šesti let. Pokud jsou na nich viditelné praskliny nebo dezén není dostatečně hluboký, měli byste si pořídit nové pneumatiky. Nezapomeňte, že vibrující pneumatiky a špatná odezva vozidla mohou být známkou toho, že pneumatiky potřebují výměnu.

Pravidelně kontrolujte stav pneumatik, abyste zajistili optimální a bezpečnou jízdu. Prodloužení životnosti pneumatik vyžaduje pravidelnou údržbu, například zajištění správného tlaku v pneumatikách a pravidelné střídání pneumatik. Při správné péči o pneumatiky však vaše pneumatiky vydrží dlouhá léta provozu.