Světového rekordu v odstraňování sněhu

Nokian Tyres a Valtra dosáhly v březnu 2018 světového rekordu v odstraňování sněhu pomocí autonomního traktoru. Samořízený traktor Valtra T254 Versu vybavený pneumatikami Nokian Tyres Hakkapeliitta TRI odklidil sníh na uzavřené silnici v jižním Finsku v rychlosti 73,171 km/h.

PODÍVEJTE SE NA VIDEO!

"Pneumatiky Nokian Tyres Hakkapeliitta TRI jsou oblíbenou volbou poskytovatelů zimních služeb, zejména pro předvídatelnost reakcí a přesnou ovladatelnost v kombinaci s efektivním záběrem."
Toni Silfverberg, Vedoucí prodeje a marketingu ve společnosti Nokian Heavy Tyres

Traktor Valtra T254 Versu, který získal titul Traktor roku 2018, je mezi poskytovateli zemědělských služeb a zemědělci velice oblíbený pro své všestranné užití, jakým jsou práce v zemědělství nebo v lese i stavební činnost ve městech. Standardní verze traktoru Valtra T254 Versu je vybavena inovativním uživatelským rozhraním SmartTouch, které sice nebylo nezbytné pro dosažení rychlostního rekordu, ale provozovatelé traktorů jej velice oceňují pro jeho intuitivnost.

„Pro mnoho našich zákazníků představuje snadno ovladatelná loketní opěrka SmartTouch úsporu prostředků, které byly dříve investovány do módních nebo příliš komplikovaných technologií, jako je automatické navádění, správa úkolů a telemetrie. Zároveň sledujeme rostoucí poptávku po nových technologiích, které pomáhají zvyšovat efektivitu a které jsou propojitelné s existujícími obchodními systémy. Prostřednictvím našich SmartTouch traktorů si udržujeme naše přední postavení v nabídce inovativních technologií,“ říká Mikko Lehikoinen, marketingový ředitel společnosti Valtra EME.

Rychlostní rekord byl vytvořen v bezpečných podmínkách a za účasti výzkumných týmů společnosti Nokian Tyres a Valtra. Zájem o autonomní technologie roste napříč mnoha odvětvími, včetně logistiky, silničních strojů i zemědělství. Valtra má jakožto přední severský výrobce traktorů dlouhou historii výroby stavebních strojů uzpůsobených pro údržbu silnic v chladných podmínkách. Údaje získané z rychlostního rekordu představují cenná data pro budoucí výzkum autonomních technologií.

Překročení běžné rychlosti traktorů s čelní radlicí a na kluzkém povrchu klade vysoké nároky jak na traktor, tak na pneumatiky. Běhoun s dezénovými bloky pneumatik Nokian Tyres Hakkapeliitta TRI byl speciálně navržen tak, aby poskytoval stabilitu na zledovatělém a zasněženém povrchu.

„Pneumatiky Nokian Tyres Hakkapeliitta TRI jsou oblíbenou volbou poskytovatelů zimních služeb, zejména pro předvídatelnost reakcí a přesnou ovladatelnost v kombinaci s efektivním záběrem,“ říká Toni Silfverberg, vedoucí prodeje a marketingu ve společnosti Nokian Heavy Tyres. „A jsou to stejné vlastnosti, díky kterým pneumatiky také umožňují práci při rekordních rychlostech.“

Jedná se o druhý světový rekord, kterého Nokian Tyres a Valtra docílily v podmínkách pod bodem mrazu. V roce 2015 se tito dva finští výrobci spojili s rallye legendou Juhou Kankkunenem a vytvořili rychlostní rekord, když traktor Valtra T234 Versu vybavený pneumatikami Nokian Tyres Hakkapeliitta TRI dosáhl při jízdě na ledu rychlosti 130,165 km/h.