Nový světový rekord - 252,09 km/h!

Firma Nokian Tyres je nejrychlejší na ledu i s elektrickým vozidlem

Zkušební řidič Janne Laitinen z firmy Nokian Tyres dosáhl rychlosti 252,09 km/h (156,64 mph) v elektrickém vozidle E-RA na ledu jezera Ukonjärvi v Inari ve Finsku. Rekord, kterého dosáhl 17. března 2012 nejsevernější výrobce pneumatik na světě a vozidlo E-RA (elektrické závodní) se špičkovou technologií z helsinské univerzity Helsinki Metropolia University of Applied Sciences, je jedinečný.

Podívejte se na video

Nejvyšší rychlost tohoto nekompromisního sportovního vozidla s elektromotorem o celkovém výkonu 280 kW dosahuje více než 260 km/h (161,59 mph) v mrazivém počasí. Neúnavná přilnavost a stabilní ovládání potřebné pro extrémní rychlosti byly zajištěny pneumatikami Nokian Tyres Hakkapeliitta 7 z běžné výroby, které byly vybaveny hroty (225/40R18).

- Zkoušení v náročných podmínkách je nezbytnou součástí našeho vývoje zimních pneumatik. Rekord a spolupráci v projektu E-RA považujeme za jedinečný způsob, jak získat nové zkušenosti a pokračovat v našem postupu na vrchol vývoje. Jedná se o skutečný zdroj inspirace pro vývoj pneumatik, jehož hlavní cíle zahrnují optimalizaci bezpečnostních vlastností a nízký valivý odpor, který výrazně ovlivňuje řadu elektrických vozidel, tvrdí Matti Morri, ředitel technického zákaznického servisu ve firmě Nokian Tyres.

Zkouška byla provedena na šestikilometrové dráze v souladu s pravidly Organizace pro světové Guinessovy rekordy. Pro tento druh rekordu však neexistuje příslušná třída, a proto Organizace pro světové Guinessovy rekordy nebyla zainteresována do certifikace zkoušky, její výsledek tedy nepředstavuje „oficiální Guinessův světový rekord“.