Opravy a lepení pneumatik

Opravy a lepení pneumatik

Zpět na články

Výběr správných pneumatik a bezpečná jízda na silnici vám pomohou vyhnout se propíchnutí a poškození pneumatik. Bohužel nelze předvídat vše, co se na silnici stane, a jízda může skončit předčasně kvůli propíchnuté pneumatice. V závislosti na rozsahu poškození může být nutné nechat pneumatiku opravit nebo vyměnit.

Výběrem správných pneumatik můžete poškození pneumatiky předejít a vyhnout se obtížným situacím, pokud dojde k propíchnutí pneumatiky navzdory vaší opatrné jízdě. S inovativními pneumatikami Nokian Tyres Flat Run můžete dojet do cíle, i když v pneumatice není vzduch. Pneumatika Nokian Tyres FRT s plochou dráhou může ujet přibližně 50 kilometrů s plně naloženým vozidlem. S menším nákladem mohou pneumatiky ujet až 150 kilometrů.

Kdy můžete pneumatiku zalepit?

Zda můžete pneumatiku utěsnit, závisí na místě a velikosti poškození. Propíchnutou pneumatiku můžete utěsnit, pokud je její průměr menší než 6 mm. Větší poškození se nevyplatí lepit, protože záplata pravděpodobně nevydrží. Pokud je poškození větší než 6 mm, je pravděpodobné, že se pneumatika znovu poškodí.

Pokud je poškození na bočnici nebo boku pneumatiky, potřebujete nové pneumatiky. Pokud je poškození dostatečně malé a nachází se na dezénu pneumatiky, může záplatu provést kvalifikovaný pracovník.


Poškození pneumatiky nemusíte vidět hned, stejně jako známky poškození. Příznakem poškození pneumatiky může být táhnutí vozidla na jednu stranu. Mezi další příznaky propíchnutí a jiných poškození patří vibrace v pneumatikách nebo na volantu vozidla.

Jak zabránit propíchnutí pneumatiky

Během jízdy vás může překvapit něco neočekávaného a způsobit vážné poškození pneumatik. Píchnutí pneumatiky způsobují hřebíky, šrouby a jiné ostré předměty, které se z nějakého důvodu ocitly na silnici. Proražení je nejčastějším poškozením pneumatik. 
 
Poškození pneumatik můžete předcházet vlastními silami. Nejdůležitější je používat správný tlak v pneumatikách.se u automobilových pneumatik používá systém TPMS (systém monitorování tlaku v pneumatikách), který vás upozorní na pokles tlaku v pneumatikách. Systém TPMS navíc pomáhá snižovat spotřebu paliva, protože valivý odpor pneumatik je při správném tlaku nižší. V současné době je systém TPMS povinný u všech nových osobních automobilů. 
 
Jízda s příliš nízkým tlakem v pneumatikách může způsobit poškození, například při přejetí obrubníku nebo výmolu na silnici. V takovém případě dochází k poškození bočnice, která je nejslabším místem pneumatiky a je náchylná k poškození v důsledku nedostatečného tlaku v pneumatice. 
 
Matti Morri, vedoucí technického zákaznického servisu společnosti Nokian Tyres, připomíná, že pokud je poškozena bočnice, nelze pneumatiku opravit: "Při jízdě s příliš nízkým tlakem je pneumatika pružnější. Při nárazu do překážky je bočnice náchylnější k protržení. V takovém případě již není možné pneumatiku zachránit: oprava pneumatik osobních automobilů s poškozenou bočnicí není bezpečná a nedoporučuje se." 
 
Výrobky Nokian Tyres mají bočnice vyztužené aramidem, který zabraňuje poškození pneumatiky. Odolné pneumatiky vyztužené aramidovými vlákny chrání před ostrými nárazy a budou užitečné zejména při jízdě po nezpevněných cestách a v terénu. Přečtěte si více o technologii aramidových bočnic pneumatik Nokian Tyres. 

Co dělat, když píchnete?

Každý řidič by měl vědět, jak se zachovat, když píchne. Připravenost vám pomůže vyhnout se poškození pneumatik.

  • Zkontrolujte tlak v pneumatikách. Příliš nízký tlak v pneumatikách zvyšuje riziko poškození, například při jízdě přes výmoly. Vždy používejte tlak v pneumatikách doporučený výrobcem vozidla a u zimních pneumatik přidejte 0,2 baru. Tlak v pneumatikách zvyšujte podle potřeby v závislosti na zatížení vozidla. Místo jízdy s příliš nízkým tlakem v pneumatikách jezděte s mírným přetlakem. 
  • Buďte připraveni na propíchnutí. K lepení pneumatik použijte lepicí sadu a kompresor, které máte v autě. Pokud je váš vůz vybaven sadou na lepení pneumatik, nemusíte svou cestu předčasně ukončit. Lepení pneumatiky je však pouze dočasným řešením, proto jeďte rovnou do pneuservisu nebo poškozenou pneumatiku vyměňte. 
  • Pravidelně kontrolujte pneumatiky a jejich stav. Stačí se na ně jen zběžně podívat. Odstraňte kamínky uvízlé v drážce pneumatiky, aby nedošlo k jejich poškození. 
  • Naučte se, jak se chovat při propíchnutí. Předem se seznamte s použitím sady na lepení pneumatik a kompresoru, abyste věděli, jak je v případě potřeby použít. Pokud dojde k vážnému poškození pneumatiky, nezapomeňte do vozidla umístit veškeré vybavení potřebné k výměně pneumatiky. Pokud máte náhradní pneumatiku, pravidelně kontrolujte její stav a tlak vzduchu. 
  • Předejděte propíchnutí a píchnutí pneumatik tím, že budete na svém voze používat vysoce kvalitní pneumatiky. Prozkoumejte nabídku letních a zimních pneumatik společnosti Nokian Tyres, která zahrnuje pneumatiky pro těžká vozidla, jako jsou SUV a dodávky, vyztužené aramidem 
     
    Přečtěte si více informací o záručním servisu Nokian Tyres Hakka Pokud se správně použitá pneumatika Nokian Tyres Hakka nebo Hakkapeliitta porouchá tak, že ji nelze opravit, obdržíte od svého prodejce Nokian Tyres nový výrobek zdarma. Záruční službu Hakka si aktivujte online.