Zkontrolujte hloubku dezénu pneumatik před zimou

Zkontrolujte hloubku dezénu pneumatik před zimou

Zpět na články

Kvalitní a dobře udržované pneumatiky jsou jedním z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících bezpečnost jízdy v zimě. Vyhněte se pokutám a nebezpečným jízdním situacím tím, že před zimou zkontrolujete stav opotřebení svých pneumatik. Bez ohledu na to, zda má vaše vozidlo pneumatiky s hroty nebo bez nich, zkontrolujte jejich stav alespoň při výměně pneumatik.

Jaká je hloubka dezénu pneumatiky?

Hloubka dezénu pneumatiky se měří od hlavních drážek. Jedná se o široké drážky uprostřed dezénu, jejichž hloubka se s opotřebením pneumatiky zmenšuje. Pro opotřebení pneumatik a minimální hloubku dezénu platí určitá pravidla. Řidiči nesmí prohlubovat drážky v pneumatikách, aby prodloužili jejich životnost. Hloubku dezénusi mohou řidiči

zkontrolovat sami, například pomocí dvoueurové mince. Pneumatiky mohou být vybaveny indikátorem opotřebení. Indikátor opotřebení Nokian Tyres DSI (Driving Safety Indicator) ukazuje, kdy je pneumatika příliš opotřebovaná a měla by být vyměněna. Na zimních pneumatikách je symbol sněhové vločky, který je spojen s indikátorem opotřebení. Tento symbol označuje, že po opotřebení již není bezpečné pneumatiku používat v náročných zimních podmínkách.

Jaká je dostatečná hloubka dezénu zimních pneumatik?

Minimální hloubka dezénu povolená zákonem a hloubka dezénu, která je bezpečná v silničním provozu, nejsou stejná čísla. Přestože je jízda na pneumatikách s minimální hloubkou dezénu legální, mohou být pneumatiky příliš opotřebované na to, aby v náročných zimních podmínkách poskytovaly dostatečnou přilnavost. Zákonem povolená minimální hloubka dezénu zimních pneumatik je 3 mm. V závislosti na zemi se může hloubka lišit. Doporučuje se však nejezdit na zimních pneumatikách, pokud je hloubka jejich dezénu menší než 4 mm.

Nové zimní pneumatiky mají hloubku dezénu větší než 8 mm, letní pneumatiky přibližně 8 mm. Dostatečně hluboké drážky dezénu zajišťují bezpečné jízdní vlastnosti na rozbředlém sněhu a aquaplaningu. Pokud jsou pneumatiky příliš opotřebované, nemusí se vaše vozidlo podrobovat pravidelné kontrole.

Zimní pneumatiky byste měli používat od začátku listopadu do konce března a také tehdy, když jejich použití vyžadují povětrnostní podmínky nebo stav vozovky. Důležitost dostatečné hloubky dezénu je zdůrazněna zejména u zimních pneumatik, které musí být schopny zajistit dostatečnou přilnavost na ledu, sněhové břečce a sněhu. I když jsou pneumatiky opatřeny hroty nebo lamelami zvyšujícími přilnavost, v náročných zimních podmínkách a na kluzkých silnicích to nestačí.

Změřte hloubku dezénu pneumatiky pomocí dvoueurové mince

The exact tread depth of a winter tire cannot be measured just by looking at it. However, checking the sufficient tread depth is easy at home without any special tools. A two-euro coin is all you need. The silver outer edge of the coin is 4 mm wide. If this silver edge is hidden when placed in the main groove of the winter tire tread, there is still enough tread left on the tire. 

Záleží také na stáří zimních pneumatik

U zcela nových zimních pneumatik je hloubka dezénu větší než 8 mm. Samotná hloubka dezénu však neříká celou pravdu a řidič musí brát v úvahu také stáří pneumatiky. Se stárnutím pneumatiky se zhoršují přilnavostní vlastnosti dezénu.

Obecně se doporučuje používat pneumatiky maximálně 6 let, jejich celkové stáří by nemělo přesáhnout 10 let. Celkové stáří můžete změřit od data výroby pneumatiky kontrolou značek vyražených na bočnici pneumatiky. První dvě čísla tohoto označení označují týden výroku a druhá dvě čísla označují rok. I když od výroby pneumatiky uplynulo méně než 10 let, v ideálním případě byste ji neměli používat déle než 6 let. Stav pneumatik však není vždy snadné posoudit pouze na základě jejich stáří. Přilnavost a jízdní vlastnosti pneumatik se mohou výrazně zhoršit i před uplynutím šesti let.

Dobrým způsobem, jak prodloužit životnost zimních pneumatik, je změna jejich umístění při každé výměně. Obvykle se hnací pneumatiky vozidla opotřebovávají přibližně dvakrát rychleji než volně se otáčející pneumatiky, takže jejich pravidelná výměna výrazně prodlouží jejich celkový kilometrový výkon.

 

Co musí řidič udělat před zimou

  • Pro hloubku dezénu pneumatik platí minimální požadavky. Ta činí 1,6 mm pro letní pneumatiky a 3 mm pro zimní pneumatiky. Minimální hloubka dezénu se může lišit v závislosti na zemi. Vždy si ověřte zákony a předpisy v místě vašeho bydliště. Požadavky si ověřte také v případě, že plánujete v zimním období cestovat do jiných zemí.

  • Přestože hloubka dezénu pneumatik je podle zákona stále dostatečná, bezpečnostní vlastnosti letních i zimních pneumatik se s jejich opotřebením začínají zhoršovat.

  • Hloubku dezénu můžete zkontrolovat doma, například pomocí dvoueurové mince. Pneumatiky mohou být také vybaveny indikátorem opotřebení, který ukazuje hloubku dezénu.

  • Kromě hloubky dezénu pneumatik ovlivňuje jejich stav a bezpečnost také rok výroby a životnost pneumatik.

  • Zkontrolujte značení pneumatik. Zimní pneumatiky mají označení EU pro přilnavost na sněhu a ledu.