Hloubka dezénu letních pneumatik

Hloubka dezénu letních pneumatik

Zpět na články

Stav pneumatik má významný vliv na bezpečnost jízdy. Zdůrazňujeme důležitost kvalitních pneumatik, zejména v obtížných jízdních podmínkách, jako je deštivé počasí nebo v zimě, kdy jsou silnice pokryté ledem a sněhem. Jedním z nejdůležitějších ukazatelů stavu pneumatik je hloubka hlavních drážek v dezénu, známá také jako hloubka dezénu pneumatiky.

Jaká je hloubka dezénu pneumatiky?

Stav pneumatik má významný vliv na bezpečnost jízdy. Zdůrazňujeme důležitost kvalitních pneumatik, zejména v obtížných jízdních podmínkách, jako je deštivé počasí nebo v zimě, kdy jsou silnice pokryté ledem a sněhem. Jedním z nejdůležitějších ukazatelů stavu pneumatik je hloubka hlavních drážek v dezénu, známá také jako hloubka dezénu pneumatiky.

Úkolem drážek je například vytlačovat nahromaděnou vodu na vozovce, která zvyšuje riziko aquaplaningu. S rostoucím počtem jízd se však přilnavost pneumatik zhoršuje a doporučuje se vyměnit letní pneumatiky za nové, pokud je hloubka jejich dezénu menší než 4 mm. Letní pneumatiky je nutné vyměnit nejpozději, když je hloubka jejich dezénu 1,6 mm nebo méně. To je minimální hranice stanovená finským zákonem o silničním provozu a není dovoleno jezdit s pneumatikami, které jsou opotřebované nad tuto hranici.  

 Za jízdu na pneumatikách s dezénem menším než 1,6 mm můžete dostat pokutu. Vaše vozidlo také nemusí projít technickou kontrolou. Finský zákon o silničním provozu rovněž stanoví minimální povolenou hloubku dezénu zimních pneumatik. Minimální povolená hloubka dezénu zimních pneumatik je větší než hloubka dezénu letních pneumatik, a to 3 mm.

Jaký vliv má hloubka dezénu letních pneumatik na jízdu?

Dodržování zákona není jediným důvodem pro výměnu opotřebovaných letních pneumatik za nové. Pokud je hloubka dezénu vašich pneumatik pod doporučenou hranicí 4 mm, zvyšuje se při jízdě na nich riziko aquaplaningu za mokrého počasí.

Abyste předešli předčasnému opotřebení pneumatik a prodloužili jejich životnost, zvažte následující body:

  • Správný tlak v pneumatikách pomáhá snižovat valivý odpor a zabraňuje opotřebení pneumatik. Jízda na nedostatečně nahuštěné pneumatice ji navíc může poškodit.
  • Pneumatiky skladujte správně. Například vlhkost, UV záření a různé chemikálie mohou pneumatiky oslabit, i když s nimi nejezdíte. Pokud nechcete, aby vám pneumatiky zabíraly místo v garáži nebo ve skladu, můžete letní pneumatiky na zimu odvézt do hotelu pro pneumatiky.
  • Hloubku dezénu letních pneumatik byste měli zkontrolovat na každé pneumatice. Při výměně pneumatik věnujte pozornost jejich umístění a lepší, tj. méně opotřebované pneumatiky namontujte na zadní část vozidla. Polohu pneumatik měňte podle jejich stavu, abyste zajistili jejich rovnoměrnější opotřebení.
  • Některé závady na vozidle mohou vést k předčasnému nebo nerovnoměrnému opotřebení pneumatik. Například nesprávně vyvážené pneumatiky nebo problémy s řízením způsobují nerovnoměrné opotřebení pneumatik.
  • Zvažte také stáří pneumatik, protože pryžová směs pneumatiky začíná s věkem křehnout. Letní pneumatiky, které se používají déle než šest let, nebo pneumatiky vyrobené před více než 10 lety by měly být vyměněny za nové.

Zvažte také správný výběr pneumatik. Kvalitní prémiová pneumatika vydrží déle než levná, ale méně kvalitní pneumatika. Investice do kvalitních pneumatik vám z dlouhodobého hlediska pomůže ušetřit peníze díky nižší spotřebě paliva a delší životnosti.

Testování hloubky dezénu pneumatik pomocí padesátikoruny

Hloubku dezénu pneumatik můžete snadno zkontrolovat doma. K tomuto postupu nejsou potřeba žádné speciální nástroje, i když ty měří přesněji. Ke kontrole dostatečné hloubky dezénu stačí obyčejná padesátikorunová mince.

Okraj mince je široký asi 5 mm, takže jej můžete použít k měření hloubky dezénu. Umístěte minci do hlavní drážky pneumatiky. Pokud je okraj mince skrytý, je na pneumatice stále dostatek dezénu. Pokud okraj zůstává viditelný víc než 1 mm, je vhodný čas zvážit nákup nových letních pneumatik.

Zkontrolujte hloubku dezénu letních pneumatik

Hloubku dezénu letních pneumatik je třeba pravidelně kontrolovat, zejména však na jaře před výměnou pneumatik. Ujistěte se, že hloubka dezénu hlavních drážek je alespoň 1,6 milimetru, například s dvoueurovou mincí.

Pokud zjistíte, že letní pneumatiky vašeho vozu potřebují vyměnit, můžete snadno najít nové pneumatiky pomocí vyhledávače pneumatik Nokian Tyres. Zadejte do vyhledávače registrační značku svého vozidla a vybírejte z kvalitních letních pneumatik, například Nokian Tyres Powerproof 1 nebo Nokian Tyres Wetproof 1, které jsou určeny pro měnící se evropské letní podmínky. Pneumatika je speciálně navržena tak, aby zabránila riziku aquaplaningu, a je také vybavena indikátorem hloubky dezénu DSI, který ukazuje, kdy má pneumatika hloubku dezénu menší než 4 mm.