CO TO JSOU EVROPSKÉ KLASIFIKAČNÍ ŠTÍTKY PNEUMATIK?

CO TO JSOU EVROPSKÉ KLASIFIKAČNÍ ŠTÍTKY PNEUMATIK?

Objevte ty nejvhodnější pneumatiky pro vás

Od roku 2012 pomáhají evropské klasifikační štítky pneumatik řidičům porovnávat pneumatiky, které jsou v nabídce v rámci EU. Štítek připomíná energetické štítky na domácích spotřebičích a umožňuje klasifikovat pneumatiky z hlediska jejich bezpečnosti a palivové úspornosti. Štítek udává přilnavost na mokru, hlučnost odvalování a palivovou účinnost pneumatiky a u zimních pneumatik obsahuje symbol přilnavosti na sněhu a ledu. Všechny hodnoty na štítcích jsou výsledkem testů, které podle stanovených postupů provádějí všichni výrobci prodávající pneumatiky v EU. Štítky se vztahují na všechny letní, celoroční a nehrotované zimní pneumatiky pro osobní vozidla, SUV, užitková vozidla, nákladní vozidla a autobusy.

CÍLEM ŠTÍTKŮ JE USNADNIT VÝBĚR BEZPEČNĚJŠÍCH A PALIVOVĚ ÚČINNĚJŠÍCH PNEUMATIK

Cílem štítku pneumatiky je pomoci vám koupit si pneumatiky na základě informované volby. Štítek vás informuje o bezpečnosti pneumatiky na mokrých, zasněžených nebo zledovatělých vozovkách, jejím vlivu na spotřebu vašeho vozidla a také její vnější hlučnosti. Podle těchto hodnot je snazší si vybrat pneumatiku, která nejlépe odpovídá vašim potřebám.

Co byste měli na štítku zohlednit, závisí na vašich běžných jízdních podmínkách a také na tom, zda si kupujete letní nebo zimní pneumatiky. Například přilnavost na mokru je důležitou vlastností u letní pneumatiky, která jezdí v oblasti s častými letními dešti, ale také u zimní pneumatiky užívané v oblastech s mírnými nebo deštivými zimami. Naopak u zimní pneumatiky určené do drsného zimního počasí, která se pohybuje po ledu a uježděném sněhu, není ani tak důležitá třída přilnavosti na mokru, jako spíše značení přilnavosti na sněhu a ledu.

Přestože štítek usnadňuje porovnávání jednotlivých modelů pneumatik mezi sebou, je určitě před konečným rozhodnutím vhodné zkonzultovat svůj výběr s maloobchodním prodejcem pneumatik, nezávislými testy automobilových časopisů či webovými stránkami výrobců pneumatik.