“Hakkaa päälle!”

Nokian tyres Hakkapeliitta je průkopníkem v technologiích a bezpečnosti pneumatik

Osmdesátileté putování pneumatiky Nokian Tyres Hakkapeliitta za lepší technologií zimních pneumatik přineslo stovky inovací a neuvěřitelných světových rekordů. Nokian Tyres je celosvětově nejseverněji umístěným výrobcem pneumatik, jehož zimní pneumatiky zajišťují bezpečnost v náročných zimních podmínkách po celém světě.

První zimní pneumatika na světě - Kelirengas - byla vynalezena ve Finsku v roce 1934 a její běhoun s drážkami pomáhal nákladním vozidlům čelit zimním podmínkám. Díky tomuto revolučnímu vynálezu už nebylo třeba používat sněhové řetězy, aby se vozidlo udrželo na vozovce. Zimní pneumatika se ukázala být tak skvělým vynálezem, že společnost Suomen Gummitehdas – dnes známá jako Nokian Tyres – v roce 1936 rovněž vyvinula první zimní pneumatiku pro osobní automobily.

Nová pneumatika byla nazvána „Lumi-Hakkapeliitta“ (Sněhová Hakkapeliitta) a vydláždila cestu pro budoucnost zimních pneumatik Nokian Tyres Hakkapeliitta. Pneumatika byla pojmenována po legendárních finských kavaleristech – Hakkapeliittas.

Mezinárodní uznání v Monte Carlu

V 50. letech 20. století byly silnice pluhovány kvůli rostoucí hustotě dopravy, a povrch vozovek tak byl hladký a ledovatý. Pokusy vylepšit přilnavost zimních pneumatik zahrnovaly gumovou vrstvu s kovovými pouzdry, běhounové směsi pryže s keramickými kousky a různými kovovými protismykovými prostředky připevněnými k běhounu.

V roce 1961 společnost konečně přišla s průlomovým objevem díky zkombinování zimní pneumatiky Hakkapeliitta, hrotů Kometa a patentu hrotované pneumatiky, jehož vlastníkem byl gumárenský technik Veikko Ryhönen. Vynález v sobě spojoval přilnavost na ledu tvrdého kovového hrotu a přilnavost na sněhu pneumatiky samotné.

Vynikající přilnavost hrotovaných pneumatik přilákala celosvětovou pozornost na legendárních závodech v Monte Carlu v 50. a 60. letech minulého století. Pneumatika s hroty Kometa-Hakkapeliitta vynikala především na zasněžených a zledovatělých horských silnicích. Inovace si rychle získala mezinárodní uznání.

V 70. letech vyrobila společnost vedle hrotované pneumatiky Nokian Tyres Hakkapeliitta také zimní pneumatiku bez hrotů. Jednalo se o tišší alternativu její starší sestry. Její přilnavost byla založena na silném, lamelizovaném běhounu a inovativní směsi pryže.

Nokian Tyres Hakkapeliitta je stvořena pro náročné zimní podmínky

Vývojové úsilí bez kompromisů umožnilo společnosti Nokian Tyres mezinárodní růst a podpořilo používání zimních pneumatik po celém světě. Po druhé světové válce byl objem výroby pneumatik Nokian Tyres Hakkapeliitta 20 000 kusů. Dnes odhadujeme, že řidičům pomáhá v zimních podmínkách bezpečně dosáhnout jejich cíle více než 700 milionů kusů zimních pneumatik. Počet zimních pneumatik navýšilo přijetí zákonů o zimních pneumatikách v Evropě.

Kromě severských zemí se zimní pneumatiky Nokian Tyres Hakkapeliitta používají ve zbytku Evropy, v Severní Americe, Rusku a kdekoliv jinde, kde se řidiči během zimních měsíců musí vypořádat s nepřízní počasí.

Nejlepší zimní pneumatiky a vizionářský přístup

Řada produktů Nokian Tyres Hakkapeliitta zahrnuje pneumatiky s hroty i bez hrotů pro osobní vozidla, užitková vozidla a SUV. Pneumatiky pro SUV vozy jsou přitom nejrychleji rostoucím segmentem na trhu pneumatik. Společnost rovněž vyvinula specializované produkty pro nákladní vozidla, nakladače a traktory.

Hrotovaná pneumatika Hakkapeliitta 8 byla uvedena na trh v roce 2013, a díky nejmodernějším technologiím se v ní propojila bezpečnost a pohodlná jízda. Nová technologie hrotů přinesla nižší spotřebu paliva a měkčí kontakt s vozovkou, což bylo přivítáno s velkým ohlasem. V roce 2013 byla Hakkapeliitta 8 také otestována v extrémních podmínkách, když testující řidič Nokian Tyres vytvořil neuvěřitelný světový rekord pro nejrychlejší auto na ledu s rychlostí 335,713 km/h. 

O dva roky později, v roce 2015, společnost Nokian Tyres uvedla na trh první zimní pneumatiku na světě s nejlepší evropskou klasifikační třídou A – pneumatiku Nokian Tyres Hakkapeliitta R2. Rozměr 155/70R19 84Q  této moderní nehrotované pneumatiky je speciálně navržen pro elektrické vozy BMW i3. Pneumatika bez hrotů představuje technologii pneumatik budoucnosti, která umožňuje vysoký výkon a bezpečné, ekonomické řízení v náročných podmínkách severské zimy.

Hakkapeliitta – Hakkaa päälle!

O historii jména Hakkapeliitta se traduje řada příběhů. Finští kavaleristé, kteří sloužili ve švédské armádě v 17. století, byli nazýváni Hakkapeliittas. Když vyráželi kupředu, provolávali kavaleristé svůj legendární bitevní pokřik „Hakkaa päälle!“ (Řežte je!) Podobně i zimní pneumatika Nokian Tyres Hakkapeliitta již více než 80 let bojuje s náročnými jízdními podmínkami.

Důležité milníky na cestě zimní pneumatiky Nokian Tyres Hakkapeliitta:

1934 „Kelirengas“, první zimní pneumatika na světě.

1936 Zrození legendární zimní pneumatiky Hakkapeliitta.

1961 První zimní pneumatika pro použití s hroty - Kometa-Hakkapeliitta.

1986 Speciální testovací centrum v Ivalu, ve finském Laponsku, za polárním kruhem.

1995 Systém hrotů Nokian Tyres Eco Stud.

2013 Nová generace zimních pneumatik Hakkapeliitta. Nokian Tyres Hakkapeliitta 8 s hroty a Nokian Tyres Hakkapeliitta R2 bez hrotů.

2013 Nejrychlejší na ledu. Nový světový rekord pro nejrychlejší vozidlo na ledu, 335,71 km/h (208,60 mph), vytvořený s pneumatikou Nokian Tyres Hakkapeliitta 8.

2014 Portfolio zimních pneumatik Hakkapeliitta roste. Nokian Tyres Hakkapeliitta 8 SUV s hroty, Nokian Tyres Hakkapeliitta C3 a Nokian Tyres Hakkapeliitta CR3 pro dodávková vozidla.

2014 První zimní pneumatika s výsuvnými hroty na světě. Koncepční pneumatika Nokian Tyres Hakkapeliitta.

2014 Nová Nokian Tyres Hakkapeliitta R2 – celosvětově první zimní pneumatika pro elektrická vozidla s valivým odporem třídy A.

2015 Nokian Tyres Hakkapeliitta R2. Nejvíce energeticky účinná zimní pneumatika na světě. Cena Tire Technology of the Year 2016.

2016 80. výročí pneumatiky Nokian Tyres Hakkapeliitta. Zrozena, vychována a testována na severu.

Další informace:

Juha Pirhonen, Director, Technology Projects, Nokian Tyres, tel. +358 10 401 7708, [email protected]

Matti Morri, Manažer technických služeb zákazníkům, Nokian Tyres, tel. +358 10 401 7621, [email protected]