Rotace pneumatiky

Rotace pneumatiky

Zpět na články

Pneumatiky jsou klíčem k bezpečné jízdě, protože spojují vozidlo s vozovkou. Je nutné pneumatiky řádně udržovat a je nezbytné je otáčet. Vzhledem k různým faktorům může být používání pneumatik nerovnoměrné, a proto může docházet k nerovnoměrnému opotřebení pneumatik. Střídáním pneumatik můžete zlepšit výkon vozidla, prodloužit životnost pneumatik a zvýšit bezpečnost silničního provozu.

Co je to rotace pneumatik?

Rotace pneumatik je důležitou součástí údržby vašeho vozu, která spočívá v pravidelném přesouvání pneumatik z jedné polohy do druhé. Ve většině případů se pneumatiky přesouvají z přední na zadní nápravu. Výměna pneumatik obvykle trvá přibližně 30-60 minut. Cílem střídání pneumatik je zajistit rovnoměrné opotřebení pneumatik a zabránit jejich předčasnému opotřebení.

Jak často měnit pneumatiky?

Četnost výměny pneumatik se může lišit například v závislosti na stylu jízdy a typu vozidla. Pokud chcete vědět, kdy pneumatiky střídat, měli byste si nejprve přečíst návod k obsluze. Pokud v něm není uvedeno, jak často byste měli pneumatiky střídat, doporučujeme je střídat každých 4 000 až 6 000 km. Pneumatiky je také dobré otáčet pokaždé, když ​přezouváte na zimní pneumatiky nebo nasazujete celoroční pneumatiky zpět na vozidlo.

Jak vyměnit pneumatiky? 

Pokud se rozhodnete vyměnit pneumatiky sami, postupujte podle následujících pokynů:

 1. Vhodný způsob otáčení pneumatik naleznete v příručce k vozidlu. 
 2. Povolte matice na všech čtyřech pneumatikách, aniž byste je sundávali. 
 3. K zajištění pneumatik, které zůstávají na zemi, použijte zarážky kol. 
 4. Zvedněte vozidlo pomocí zvedáku a podepřete jej pomocí zvedacích stojanů. Zkontrolujte správnou polohu. 
 5. Postupujte podle doporučeného vzoru otáčení a každou pneumatiku přesuňte do nové polohy. 
 6. Opatrně spusťte vozidlo ze zvedacích stojanů. 
 7. Matice utáhněte šikmo, abyste zajistili rovnoměrné a bezpečné upevnění. 
 8. K utažení kol použijte šroub uvedený výrobcem v Nm. Tyto informace obvykle najdete v návodu k obsluze vozidla. Můžete se také zeptat v místním pneuservisu. 

Vždy zkontrolujte, zda jsou všechny matice dostatečně utaženy. Nezapomeňte, že správná údržba pneumatik je pro bezpečnost a výkon vašeho vozidla nezbytná. Pokud si nejste jisti některým krokem, doporučujeme vám vyhledat pomoc odborného mechanika. Místní prodejce pneumatik Nokian Tyres vám bude schopen poradit s místními mechaniky. 

Vzorky rotace pneumatik

Pokud je v příručce k vozidlu uvedeno doporučení, jak pneumatiky otáčet, otáčejte je podle něj. V případě, že výrobce návod neuvádí, zde jsou uvedeny nejběžnější vzory používané pro nesměrové pneumatiky stejného rozměru:

 • Křížový vzor směrem dozadu. Přední pneumatiky zaujímají opačnou polohu než zadní. Zadní pneumatiky budou přímo na přední nápravě. 
 • Vzor X. Pneumatiky na přední nápravě jsou vyměněny za protilehlé zadní pneumatiky.  
 • Přední křížový vzor. Přední pneumatiky se na zadní nápravě nacházejí přímo vpředu. Každé zadní kolo zaujme opačnou polohu než přední. 

Existují ještě dva další vzory otáčení pneumatik, které se používají pro vysoce výkonné a směrové pneumatiky:

 • Výměna pneumatik z boku na bok Pneumatiky se mění z boku na bok, ale bez výměny náprav. 
 • Zepředu dozadu. Pneumatiky se mezi nápravami střídají, ale nekříží se. 
 • Dočasné náhradní pneumatiky by neměly být zahrnuty do vzorů otáčení – jsou určeny pouze pro dočasné použití. Pokud je však náhradní pneumatika plnohodnotnou pneumatikou, můžete ji do vzorku zahrnout. 

Proč měnit pneumatiky?

Pneumatiky se mohou opotřebovávat nerovnoměrně v důsledku faktorů, jako je nesprávný tlak v pneumatikách nebo rozdílné rozložení hmotnosti a sil v řízení. Stejně jako ​​neshodnost pneumatik, může nerovnoměrné opotřebení dezénu vést k problémům, včetně zhoršené ovladatelnosti, snížené trakce a zvýšeného rizika prasknutí pneumatiky.

Mnoho výrobců pneumatik vyžaduje pravidelné střídání pneumatik, aby byla zachována jejich záruka. Rotace pneumatik vám zajistí nárok na pojistné krytí v případě, že se vyskytnou problémy s pneumatikami. Kromě toho existuje několik důvodů, proč byste měli pneumatiky pravidelně otáčet:

 • Vyšší kilometrový proběh pneumatik. Pokud se pneumatiky opotřebovávají rovnoměrně, můžete maximalizovat jejich životnost a vyměnit je, až když je to opravdu nutné. 
 • Lepší výkon pneumatik. Rovnoměrné opotřebení dezénu zlepšuje řízení a brzdění a zlepšuje ovladatelnost vozidla.  
 • Zvýšení bezpečnosti silničního provozu. Pro bezpečnou a spolehlivou jízdu je nezbytné mít všechny čtyři pneumatiky v dobrém stavu. Rotace pomáhá udržovat pneumatiky v rovnoměrném stavu. 
 • Úspora nákladů Nerovnoměrné opotřebení může vést ke zvýšenému valivému odporu a vyšší spotřebě paliva. Rotace pneumatik zvyšuje účinnost využití paliva. 

Když je čas na nákup nových pneumatik, doporučujeme vyměnit všechny čtyři pneumatiky najednou. Protože se pneumatiky na přední nápravě obvykle opotřebovávají rychleji než pneumatiky na zadní nápravě, často se vyměňuje pouze jeden pár. V takovém případě přesuňte částečně opotřebované pneumatiky na přední nápravu a ​​na zadní nápravu nasaďte lepší pneumatiky. Lepší přilnavost na zadní nápravě vám umožní lepší kontrolu nad vozem, což je důležité zejména v neočekávaných situacích.

V případě potřeby vyměňte pneumatiky

Pravidelnou výměnou pneumatik a jejich správnou údržbou můžete výrazně prodloužit jejich životnost, zvýšit bezpečnost silničního provozu a zlepšit jejich výkon. Pneumatiky jsou důležitou součástí bezpečnosti silničního provozu, proto pravidelně kontrolujte jejich stav. Když je na nich příliš málo dezénu, vyměňte pneumatiky a jezděte bezpečně a bez obav po celý rok. Můžete se obrátit na místního prodejce pneumatik Nokian Tyres, který vám doporučí sadu pneumatik Nokian Tyres, jež bude nejvhodnější pro výměnu vaší staré sady pneumatik.