Co znamená označení DOT na pneumatikách?

Co znamená označení DOT na pneumatikách?

Zpět na články

Označení DOT je pouze jedním z označení vyražených na bočnici pneumatiky. Znáte značení pneumatik a víte, jak zkontrolovat stáří pneumatik?

The DOT marking is found on the tire's sidewall and indicates the tire’s manufacturing week and year.

Co znamená označení DOT na pneumatice?

Označení DOT se nachází na bočnici pneumatiky a udává týden a rok výroby pneumatiky. Zkratka DOT pochází z anglického Department of Transportation a označuje Ministerstvo dopravy Spojených států amerických. Jedná se vlastně o označení, které je vyžadováno při uvádění pneumatik na trh ve Spojených státech. Označení udává stáří pneumatiky, výrobce a místo výroby. Podle amerických norem tedy označení DOT nemusí být na všech pneumatikách prodávaných v Evropě.

První dvě čísla označují týden výroby a další dvě rok. Například 3021 znamená, že pneumatika byla vyrobena ve 30. týdnu roku 2021.

Dbejte na stáří pneumatik

Jak si vysvětlujete označení DOT? Protože označení DOT není na evropském trhu s pneumatikami povinné, jsou důležitější jiná označení pneumatik. Mezi ně patří označení udávající stáří pneumatiky. Ačkoli samotné stáří nemusí nutně znamenat, že je pneumatika stále způsobilá k provozu na pozemních komunikacích, je třeba mít na paměti několik zásad. Ty budou užitečné zejména při nákupu ojetých pneumatik.

 

 • Celkové stáří pneumatiky by nemělo přesáhnout 10 let. Se stárnutím pneumatiky se zhoršují její jízdní vlastnosti a pryžová směs křehne. Stará pneumatika je proto méně bezpečná. Celkové stáří pneumatiky se počítá od data výroby.
 • I když je celkové stáří pneumatiky kratší než 10 let, nedoporučuje se používat ji déle než šest let. Neexistuje však žádné obecné doporučení pro všechny pneumatiky, protože míra opotřebení pneumatik závisí do značné míry na stylu jízdy a na tom, jak dlouho byla pneumatika používána.
 • Při nákupu pneumatik mějte na paměti, že pneumatiky mohou být prodávány jako nové, pouze pokud jsou staré maximálně pět let. Stáří pneumatiky poznáte podle označení na bočnici.
 • Označení data výroby je pouze na jedné straně pneumatiky.

 

Na opotřebení pneumatik má vliv také jejich kvalita. Levné, ale nekvalitní pneumatiky se opotřebovávají rychleji než prémiové pneumatiky. Z dlouhodobého hlediska se proto nevyplatí na pneumatikách šetřit. Pokud utratíte o něco více za kvalitní prémiové pneumatiky, můžete si jízdu na nich užívat déle.

Ostatní značení pneumatik

Značení na bočnici pneumatiky je uvedeno ve formátu 205-55 R 16 94 V XL. Označují následující vlastnosti pneumatiky:

 • šířka
 • poměr bočního profilu
 • stavba
 • velikost ráfku
 • index zatížení
 • index rychlosti
 • zvýšený index zatížení (volitelně)

Každé označení je důležité, ale to, které označuje velikost pneumatiky, je obzvláště užitečné. Na webu Nokian Tyres najdete pneumatiky vhodné pro vaše vozidlo a můžete si také vybrat rozměry pneumatik. Na stránkách zadejte šířku a výšku pneumatiky v milimetrech a velikost ráfku v palcích. Na základě rozměrů se vám zobrazí pneumatiky vhodné pro vaše vozidlo.

Jak zkontrolovat stav pneumatik?

Jak jsme již zmínili, je důležitější, abyste mohli stav svých pneumatik poznat i jinak než jen podle jejich stáří. Pneumatika může být již příliš opotřebovaná, přestože má podle doporučení ještě několik let životnosti. Kromě počtu let vám při posuzování stavu pneumatiky pomůže také hloubka dezénu.

Letní a zimní pneumatiky mají specifické požadavky na hloubku dezénu. Minimální povolená hloubka dezénu zimních pneumatik je 3 mm a letních pneumatik 1,6 mm. Požadavky se mohou lišit v závislosti na zemi a jejích zákonech.

I když splňujete zákonné požadavky, je vždy lepší vyměnit pneumatiky včas než pozdě. Je to proto, že přilnavost a jízdní vlastnosti pneumatik se v nepříznivých podmínkách zhoršují s jejich opotřebením. U pneumatik s hroty si kromě hloubky dezénu všímejte i počtu hrotů na všech čtyřech pneumatikách.

Na opotřebení pneumatik má vliv věk, počet ujetých kilometrů, styl jízdy, přetížení vozidla a kvalita samotných pneumatik. S kvalitními pneumatikami můžete jezdit podstatně déle než s levnými, ale nekvalitními pneumatikami. Vyberte si proto pro svůj vůz spolehlivé prémiové pneumatiky Nokian Tyres. Všechny naše výrobky mají na povrchu běhounu indikátor DSI, který umožňuje zjistit zbývající hloubku dezénu bez použití hloubkoměru.