Čt února 6 02:13 2020 v kategoriích Zprávy o produktech, Firemní zprávy

Průzkum Nokian Tyres: Evropští řidiči považují v zimě za největší riziko rychlou jízdu a jízdu na zasněžených, kluzkých vozovkách

Téměř polovina evropských řidičů je přesvědčena, že největším rizikem spojeným s jízdou v zimě je vysoká rychlost. Jako druhou největší hrozbu většina řidičů označila sněhem pokryté, kluzké vozovky. Na otázku, jak je možné zvýšit bezpečnost v zimních jízdních podmínkách, nejčastěji volili užití speciálních zimních pneumatik. Průzkum byl uskutečněn v pěti zemích: Německu, Francii, Itálii, Polsku a České republice.

Podle průzkumu společnosti Nokian Tyres[1] je za největší riziko na zimních silnicích považována spíše vysoká rychlost než špatné jízdní podmínky, náročné počasí či špatná viditelnost způsobená povětrnostními podmínkami nebo brzkým stmíváním.

Nebezpečí spojené s nadměrnou rychlostí zdůraznili Poláci (57 % respondentů) a Němci (56 % respondentů). Jednalo se o hlavní rizikový faktor jízdy v zimě také u Čechů (52 %) a Italů (43 %). Naopak pro francouzské řidiče představovaly nejvýznamnější rizikový faktor zasněžené, kluzké silnice (45 %) a pouze 32 % respondentů uvedlo vysokou rychlost jako největší nebezpečí na silnici. V ostatních sledovaných zemích byly zledovatělé vozovky uváděny jako druhá nejvýznamnější hrozba (s výjimkou Německa). Třetím nejčastějším rizikovým faktorem je pro evropské řidiče nedostatečná vzdálenost mezi jedoucími vozidly. Za zmínku stojí, že na tento problém poukazovali především Němci (50 %, oproti 25 % až 33 % v ostatních zemích).

Speciální zimní pneumatiky jsou klíčové

Průměrně pouze 29 % respondentů uvedlo jako nebezpečné jezdit s opotřebenými pneumatikami. Tím se tento rizikový faktor dostal na nízkou osmou pozici. Zároveň ale na otázku, jak je možné zvýšit bezpečnost v zimě, uváděli řidiči nejčastěji užití speciálních zimních pneumatik (téměř 2/3; v Itálii téměř 80 %). Druhým zmiňovaným způsobem, jak zvýšit bezpečnost, byla kontrola hloubky běhounu, zatímco třetím nejdůležitějším krokem bylo udržovat dobrý stav brzdového systému.

Průzkum tak ukázal mírně protichůdné výsledky. Na jednu stranu respondenti nepovažují opotřebené pneumatiky za velký rizikový faktor při jízdě v zimě, na druhou stranu ale vidí potenciál zvyšování jízdní bezpečnosti v užití speciálních zimních pneumatik a udržování dostatečné hloubky běhounu.

„Pneumatiky představují jediné kontaktní body vozidla s vozovkou a jejich stav je klíčový pro bezpečnost silničního provozu, například při brzdění na zasněženém povrchu nebo prudkých změnách jízdních pruhů na asfaltu pokrytém rozbředlým sněhem. Opotřebené pneumatiky prodlouží brzdnou dráhu vozidla a zhorší jeho ovladatelnost, především na kluzké silnici. Takové pneumatiky navíc nejsou schopné odvést pryč sníh a sněhovou břečku a ztratí se tak přesný kontakt s vozovkou,“ říká Martin Dražík, produktový manažer pro Evropu ve společnosti Nokian Tyres.

Stojí za zmínku, že jen malé množství řidičů cítí potřebu používat na zimních silnicích sněhové řetězy. Pouze 14 % evropských řidičů uvedlo sněhové řetězy jako faktor zvyšující bezpečnost. Důvodem je pravděpodobně skutečnost, že sněhové řetězy jsou nezbytné jen v opravdu prudkém kopci, například na horských silnicích. To by do značné míry vysvětlovalo, proč je toto vybavení tak důležité pro téměř čtvrtinu Francouzů a pro mírně nižší procento Italů.

Kdy vyměnit pneumatiky

Společnost Nokian Tyres je celosvětově proslulým výrobcem prémiových zimních pneumatik, která před více než 80 lety vynalezla první zimní pneumatiky na světě. Existuje mnoho dohadů ohledně toho, kdy je třeba koupit nové zimní pneumatiky. Zákonem stanovená minimální hloubka běhounu u zimních pneumatik je ve většině evropských zemí 3 mm.

Všechny zimní pneumatiky od Nokian Tyres mají patentovaný indikátor bezpečnosti DSI (Driving Safety Indicator) a symbol sněhové vločky (indikátor zimní bezpečnosti), které rychle a snadno ukáží zbývající hloubku běhounu. Symbol sněhové vločky zůstane viditelný až do hloubky drážky 4 milimetry, tedy hloubky potřebné pro bezpečnou jízdu v zimních podmínkách. V okamžiku, kdy symbol sněhové vločky zmizí, by měl řidič pro záruku dostatečné bezpečnosti koupit nové zimní pneumatiky.

Stáhnout fotografie

Více informací:

Jaroslav Nálevka, PR Manager McCann Prague, 00420 725 865 874,
[email protected]

Zuzana Seidl, PR Manager Nokian Tyres CE, 00420 603 578 866,
[email protected]

[1] Údaje založené na on-line průzkumu, který uskutečnila společnost Nokian Tyres ve spolupráci se společností pro průzkum trhu YouGov v době od prosince 2018 do ledna 2019. Průzkum zimních pneumatik proběhl v pěti zemích (Německo, Francie, Itálie, Polsko a Česká republika) na vzorku 500–2000 respondentů v každé zemi.