Čt listopadu 15 12:00 2018 v kategoriích Zprávy o produktech, Firemní zprávy

Prodlužte životnost svých pneumatik: skladujte je na chladném, suchém a tmavém místě

Letní pneumatiky je třeba skladovat na vhodném místě. Podle odborníků je nejdůležitějším faktorem správná skladovací teplota. Provozní životnost vašich pneumatik můžete prodloužit také tím, že je chráníte před vlhkostí, chemickými látkami a UV zářením. Nejjednodušší volbu představuje hotel pro pneumatiky.

Prodlužte životnost svých pneumatik: skladujte je na chladném, suchém a tmavém místě

Mám své letní pneumatiky skladovat v garáži, v suterénu, na balkóně nebo venku u domu? Podle Martina Dražíka, produktového manažera Nokian Tyres pro střední Evropu, je nejdůležitějším faktorem skladovací teplota.

„V minulosti někteří lidé skladovali své pneumatiky vedle kotlů na ústřední topení. Na takovém místě je příliš velké teplo, které má nepříznivý vliv na směs pryže. Pneumatika začne vysychat, tvrdnout a začnou se na ní objevovat trhliny. Guma se může dokonce poškodit,“ vysvětluje M. Dražík.

Ideálním místem na skladování pneumatik je chladný prostor s teplotou pod 15 ºC, kde jsou pneumatiky v naprostém suchu. Vhodnější jsou tmavá místa chráněná před slunečním zářením, protože UV záření snižuje odolnost pneumatik,“ dodává M. Dražík.

Hotely pro pneumatiky řeší problémy se skladováním

Stále častěji se upřednostňuje skladování pneumatik v hotelech pro pneumatiky, protože se tím uvolní skladovací prostory pro jiné použití. Hotel pro pneumatiky může být jednoduchým řešením například v situacích, kdy bytové družstvo zakazuje skladovat pneumatiky kvůli požárním předpisům. V hotelu pro pneumatiky jsou pneumatiky zkontrolovány, umyty a uskladněny profesionály.

„Skladování pneumatik ve správných podmínkách prodlouží jejich provozní životnost,“ zdůrazňuje M. Dražík.

Pečlivě udržovaná pneumatika vysoké kvality vydrží až šest let. Pokud byly vaše pneumatiky vyrobeny před více než deseti lety, neměly by být už dále používány.

Datum výroby je v podobě čtyřmístného čísla umístěné na pneumatice: první dvě číslice označují týden výroby, druhé dvě rok výroby.

Nevhodné místo skladování může během jediné sezóny poškodit vaše pneumatiky bez možnosti je následně opravit.

Vysokotlaké čističe kol mohou poškodit pneumatiky

Doporučení pro skladování zimních a letních pneumatik jsou obdobná. Před uskladněním pneumatik je třeba je pečlivě vyčistit a umýt. Odstraňte největší kamínky z drážek a zkontrolujte běhoun a bočnice, zda se na nich nenachází trhliny nebo nestandardní vybouleniny.

„Když myjete pneumatiky, nemiřte proud vody vysokotlakého čističe přímo na pneumatiku, protože se tak může oddělit pryž od textilních vláken pod ní. To může při užívání pneumatiky vést k jejímu prasknutí,“ říká M. Dražík.

Před uskladněním pneumatik se ujistěte, že jsou zcela suché. Pneumatiky by v místě skladování neměly přijít do kontaktu s oleji, rozpouštědly či jinými chemickými látkami. V případě potřeby můžete zakoupit ochranné obaly na pneumatiky.

Pneumatiky nesmí být vystaveny velkému zatížení nebo tlaku. Jinými slovy řečeno, pokud jsou pneumatiky umístěné na sobě, potom už na ně nic nepokládejte.

„Jestliže skladujete pneumatiky na ráfku jednu na druhé, doporučuji u nich mírně zvýšit tlak huštění, protože spodní pneumatika je relativně hodně zatížená,“ říká M. Dražík.

Skladování pneumatik v kostce: 

  • Zkontrolujte stáří pneumatik a nejpozději po 6-10 letech užívání kupte nové pneumatiky.
  • Zkontrolujte stav běhounu a odstraňte z drážek větší kamínky.
  • Pneumatiky očistěte a před uskladněním je kompletně usušte.
  • Pneumatiky skladujte na chladném a suchém místě.
  • Chraňte pneumatiky před slunečním zářením a chemickými látkami.
  • Pro větší klid přenechte práci odborníkům pneuservisu nebo hotelu pro pneumatiky.

Tipy poskytl Martin Dražík, produktový manažer Nokian Tyres pro střední Evropu.

Více informací:

Jak skladovat vaše pneumatiky?

Hotel pro pneumatiky řeší zákazníkům problémy se skladováním

Obrázky:

Obrázky ke stažení zde

Kontakty:

Jaroslav Nálevka, PR Manager McCann Prague, 00420 725 865 874, [email protected]

Zuzana Seidl, PR Manager Nokian Tyres CE, 00420 603 578 866, [email protected]