Nosnost a zatížení pneumatik

Nosnost a zatížení pneumatik

Zpět na články

Značení pneumatik udává řadu jejich vlastností a je neocenitelným pomocníkem při výběru správné pneumatiky. Nosnost pneumatiky, která je vyjádřena jejím indexem nosnosti, najdete na značkách vyražených na bočnici pneumatiky. Zjistěte více informací o indexu nosnosti a třídě pneumatik, abyste našli správné pneumatiky pro své vozidlo.

Jaký je index nosnosti pneumatik?

Na bočnici pneumatiky je řada značek, které mimo jiné udávají velikost pneumatiky a její index nosnosti. Nosnostní index (LI) v angličtině udává, jakou hmotnost může pneumatika unést při normálním tlaku. Podle něj je možné zjistit tzv. třídu nosnosti pneumatiky, která udává, jaké maximální zatížení může pneumatika unést.

Toto označení neudává přímo počet kilogramů, které pneumatika unese, ale pouze její třídu nosnosti. Ekvivalentní číslo v kilogramech je třeba zjistit v samostatné tabulce, která uvádí třídy nosnosti a jim odpovídající čísla v kilogramech. Čím vyšší je třída nosnosti pneumatiky, tím větší hmotnost pneumatika unese. Nezapomeňte na správný tlak v pneumatice, aby unesla zatížení vozidla.

Na štítcích pneumatik je třída nosnosti uvedena vedle rychlostní třídy, která udává maximální rychlost, kterou pneumatika vydrží při zachování jízdních vlastností. Na konci označení pneumatiky se může objevit také označení XL, které označuje tzv. zvýšenou třídu nosnosti. Například označení pneumatiky 205/55 R 16 94 V XL znamená, že třída nosnosti pneumatiky je 94. To odpovídá hmotnosti 670 kilogramů. Celková nosnost čtyř pneumatik pod vozidlem je tedy 2 680 kg.

 Řidiči by měli při nákupu nových pneumatik zohlednit třídu nosnosti pneumatiky, protože pneumatiky nelze namontovat, pokud je jejich třída nosnosti příliš nízká v porovnání se zatížením nápravy vozidla. Třídu zatížení pneumatiky vhodné pro vaše vozidlo si můžete ověřit v návodu k obsluze vozidla. Pokud zvolíte pneumatiky se správnou třídou nosnosti pro vaše vozidlo, budou schopny nést zatížení plně naloženého vozidla. To zahrnuje řidiče, ostatní cestující a náklad přepravovaný v prostoru vozidla. Nosnost je třeba zohlednit zejména v případě, že táhnete přívěs nebo ve vozidle převážíte těžký náklad.

XL nebo zvýšená třída zatížení

Pneumatiky se zvýšenou třídou nosnosti se také nazývají zesílené pneumatiky. Maximální zatížení pneumatiky třídy XL je vyšší ve srovnání s pneumatikou bez této klasifikace. Toto označení chybí u nezesílených pneumatik, které jsou označeny zkratkou SL neboli "standardní nosnost". Vyšší třída nosnosti je označena zkratkou XL nebo "Extra Load" na konci označení pneumatiky. Konstrukce pneumatiky je pak pevnější, takže vydrží jízdu při velkém zatížení a produkuje méně tepla, které by mohlo způsobit opotřebení pneumatiky. Pneumatika je zesílena, aby vydržela vyšší tlaky ve srovnání s nezesílenou pneumatikou. Zvýšená nosnost nemá vliv na velikost pneumatiky, ale udává, jakou hmotnost může pneumatika bezpečně unést.

 

Co ještě říkají značky na pneumatikách?

Kromě třídy nosnosti, která udává nosnost pneumatiky, vás štítky pneumatik informují o následujících vlastnostech pneumatiky:

  • Šířka pneumatiky
  • Poměr bočního profilu pneumatiky
  • Konstrukce pneumatiky
  • Průměr ráfku
  • Index rychlosti

Správnou velikost pneumatiky pro vaše vozidlo najdete na webu Nokian Tyres. Zadejte do vyhledávače registrační značku vozidla, model vozidla nebo velikost pneumatiky a najděte správné letní a zimní pneumatiky pro své vozidlo od společnosti Nokian Tyres. Vzhledem k tomu, že je třeba znát třídu zatížení zejména při přepravě těžkých nákladů, měl by například řidič dodávky zkontrolovat, zda pneumatiky vydrží zatížení přepravovaného nákladu. U pneumatik typu C pro dodávky jsou úrovně tlaku zjevně vyšší než u pneumatik pro osobní automobily. Vysoce kvalitní letní nebo zimní pneumatiky pro dodávky nabízí také společnost Nokian Tyres.