Lehké a chytré valení pneumatik

Nový rekord v tlačení vozidla 

Klíčovým dílkem špičkového výkonu byly zimní pneumatiky Nokian Hakkapeliitta R3 s jejich extrémně nízkým valivým odporem.

Zhlédnout video 

Ve Finsku byl vytvořen nový Guinnessův světový rekord za nejrychlejší čas v tlačení vozidla na vzdálenosti jedné míle. Rekord vytvořil Jussi Kallioniemi, který říká, že se nejedná o test hrubé síly, ale o jednu velkou skládačku, ve které musí vše zapadat na správné místo: lidský faktor, vozidlo i pneumatiky. Tato spolupráce měla za cíl zvýšit povědomí o důležitých tématech souvisejících se cvičením a s fyzickou i psychickou pohodou, stejně jako povzbudit lidi zkoušet nové věci a tím se dále rozvíjet. A výsledkem byl fenomenální úspěch: v okamžiku, kdy Jussi dotlačil vozidlo na vzdálenost jedné míle (1 609,34 metru), hodiny ukazovaly neuvěřitelných 13 minut a 26 sekund. Tím se předchozí rekord zlepšil přibližně o dvě minuty! Více informací ›

Zhlédnout video ze světového rekordu Zhlédnout video – Jak byl vytvořen světový rekord 

Rekord vytvořila dynamická dvojka: 47letý Jussi a jeho vůz „Röhkö“, model z roku 2006

47letý počítačový geek Jussi Kallioniemi říká, že při tlačení vozidla je klíčová souhra dovedností, nikoli užití hrubé síly. Motivuje ho řešení problémů, proto udělal vše, co bylo v jeho silách, aby se vozidlo pohybovalo co nejhladčeji. Například chtěl mít pneumatiky s nejnižším možným valivým odporem, mít přesně nastavený tlak vzduchu v pneumatikách a udržovat systematický přístup k tréninku. Pro svůj pokus o rekord použil své vlastní auto - Saab z roku 2006, který váží 2,1 tun a který láskyplně přezdívá „Röhkö“ („Brumla“). Všechna jeho vozidla měla vždy přezdívku a Röhkö při nastartování vydává pěkný brumlavý zvuk (ve finštině „röhkäisy“).

Nokian Hakkapeliitta R3 představuje ideální kombinaci bezpečnosti, ekologičnosti a jízdního komfortu

Nehrotovaná zimní pneumatika Nokian Hakkapeliitta R3 SUV je ideální volbou pro řidiče, kteří upřednostňují chytrou, ekologičtější jízdu. Valivý odpor pneumatiky má významný vliv na to, jak lehce, ekonomicky a ekologicky vozidlo pojede. Použitím pneumatik s nízkým valivým odporem se může ušetřit až 0,5 litru paliva na 100 kilometrů nebo podstatně prodloužit dojezdová vzdálenost elektrických vozidel. Zároveň se tak snižuje množství emisí CO2. Pokud by například všichni řidiči ve Finsku, Švédsku a Norsku používali pneumatiky Nokian Hakkapeliitta R3 po celou dobu životnosti produktu, ušetřili by tak 297 milionů litrů paliva, což odpovídá 8 700 cisteren, a snížili by množství emisí CO2 o 710 000 tun.

Matti Morri, odborník z Nokian Tyres, dal Jussimu tipy pro úspěch v pokusu o rekord a podělil se o užitečné rady pro všechny řidiče. Podívejte se na video!

Dlouhodobá práce vyústila ve vyvážený špičkový výkon

Při tlačení vozidla je třeba snížit jeho odpor, regulovat vynaloženou sílu a šetřit svalovou energii. Čím nižší je valivý odpor, tím méně energie pneumatiky spotřebují ke svému otáčení a tím hladčeji posouvají vozidlo vpřed. Jussiho svalové napětí se udrželo na rozumné úrovni, jeho výkon byl vyvážený a nezpůsoboval nadměrnou svalovou únavu. Jussi svou sílu reguloval ideálním způsobem, protože při tlačení vozidla namáhal své svaly pouze z 35–40 % maximální naměřené síly. Jeho maximální srdeční frekvence během výkonu byla velice nízká, pouze 164 úderů za minutu, i když maximální rychlost dosáhla hodnoty 10,4 km/h. Ke sledování výkonu při pokusu o rekord bylo použito chytré oblečení Myontec Oy a elektronika Polar Electro Oy.

Odhodlání být stále lepším vás posouvá stále dál

Myšlenka tlačit vozidlo vznikla v roce 2019, kdy Jussi rehabilitoval svá bolavá záda. Když ho unavilo tlačit těžké bedny v tělocvičně, rozhodl se začít tlačit vozidlo. Společnost Nokian Tyres, která je známá svými kvalitními pneumatikami, se ukázala být pro Jussiho ideálním partnerem, protože pneumatiky hrály pro úspěch v pokusu o rekord klíčovou roli. Jussiho a společnost Nokian Tyres rovněž spojuje stejné odhodlání. Vášeň společnosti pro vývoj pneumatik se podobá vášni Jussiho pro trénování a produkty jsou testovány do extrémů ve všech podmínkách.

Zhlédnout video o Jussiho tréninku 

PŘEHLED OBRÁZKŮ SVĚTOVÉHO REKORDU