Zlepšete životnost pneumatik

Stav vašich pneumatik je důležitý pro bezpečnost řízení. Při dodržování níže uvedených pěti zlatých pravidel si můžete zajistit špičkovou hodnotu ujeté vzdálenosti, bezpečnou výkonnost a dlouhou životnost vašich pneumatik.

  1. V pravidelných intervalech kontrolujte tlak ve vašich pneumatikách. Nerovnoměrné nahuštění pneumatiky ovlivňuje kvalitu řízení vašeho vozidla a způsobuje nerovnoměrné opotřebení samotných pneumatik.

  2. Zaměňte vzájemně pneumatiky přední a zadní nápravy po každých 5 000 až 10 000 kilometrech (3 000 až 6 000 mil), protože pneumatiky se v různých pozicích různě opotřebovávají. Při výměně pneumatik nezapomeňte zkontrolovat tlak v jednotlivých pneumatikách.

  3. Zkontrolujte, zda jsou vaše pneumatiky namontované v souladu s označením směru odvalování , které je uvedeno na bočnici pneumatiky. Když jsou pneumatiky namontovány ve směru opačném vůči určenému směru odvalování, jejich vlastnosti z hlediska řízení nebudou ve všech podmínkách optimální.

  4. Řiďte plynule. Prudké brzdění a boční smyk zkracují životnost pneumatik, což platí zejména v případě pneumatik s hroty.

  5. Při výměně pneumatik zkontrolujte vaše staré pneumatiky z hlediska rovnoměrného opotřebení. Správně namontované pneumatiky se při pečlivém řízení vozidla opotřebují rovnoměrně. Když vaše pneumatiky vykazují nerovnoměrné opotřebení, nechte přeměřit úhly řízení vašeho vozidla a namontovat a vyvážit pneumatiky v pneuservisu.

 

Jaká je doporučená provozní životnost pneumatik?

  • Doporučená provozní životnost pneumatik je šest let a jejich maximální životnost 10 let.
  • Pneumatiky začínají stárnout teprve v okamžiku, kdy se začnou používat. Dobře skladovaná pneumatika může být považována za novou minimálně tři roky od data její výroby*.
  • Podle nezávislých testů ** je například přilnavost na ledu u pneumatiky staré tři roky stále na stejné úrovni jako u nové pneumatiky.

 

* Zdroj : Manuál Skandinávské organizace pro pneumatiky a ráfky (Scandinavian Tire and Rim Organization STRO)
** Zdroj: VTI (Švédský národní výzkumný institut pro dopravu)