JAK VÁM EVROPSKÉ KLASIFIKAČNÍ ŠTÍTKY POMŮŽOU PŘI NÁKUPU PNEUMATIK?

JAK VÁM EVROPSKÉ KLASIFIKAČNÍ ŠTÍTKY POMŮŽOU PŘI NÁKUPU PNEUMATIK?

Revidovaná verze štítku pneumatiky v EU bude platná od 1. května 2021. To s sebou přinese několik změn ve skutečném obsahu štítku i ve způsobu jeho zobrazení. 

Štítek pneumatiky v EU je povinný pro všechny letní, celoroční a zimní pneumatiky bez hrotů pro osobní automobily, SUV a dodávky prodávané v EU od roku 2012. Pomocí tří klasifikačních kritérií – palivové účinnosti, přilnavosti na mokru a vnějšího hluku – má řidičům usnadnit výběr při nákupu bezpečnějších a úspornějších pneumatik. 

 

PŘILNAVOST NA MOKRU

BEZPEČNOST NA MOKRU

Na evropském klasifikačním štítku pneumatiky označuje třída A přilnavosti na mokru nejlepší přilnavost, zatímco třída E nejhorší přilnavost. Zejména u letních pneumatik je přilnavost na mokru velice důležitá z hlediska bezpečnosti, protože má vliv na brzdné vlastnosti vozidla na mokré silnici. Pneumatiky s vynikající přilnavostí na mokru mají kratší brzdnou dráhu, stabilnější reakce a lepší ovladatelnost.

PALIVOVÁ ÚČINNOST

EKOLOGIČTĚJŠÍ A EKONOMIČTĚJŠÍ JÍZDA

Palivová účinnost je na štítku uvedena v rozsahu tříd A až E. Pneumatiky třídy A ovlivňují spotřebu paliva vozidla nejméně, pneumatiky třídy E nejvíce. Vysoce kvalitní pneumatika může významně ušetřit náklady za palivo. Například s pneumatikami třídy A spotřebuje vozidlo o 0,1 litru paliva na sto kilometrů méně, než je tomu u pneumatik třídy B. Pokud srovnáme nejlépe a nejhůře hodnocené pneumatiky, roční úspora paliva může dosáhnout přibližně 90 litrů.

HLUČNOST ODVALOVÁNÍ

MENŠÍ ZVUKOVÉ ZNEČIŠTĚNÍ

Informace o vnější hlučnosti udávají, jak hlasitě zní pneumatika pro lidi mimo vozidlo. Jinak řečeno se nevztahuje k hlučnosti uvnitř vozidla. Vnější hlučnost určují decibely a třídy A, B a C, které označují hlasitost zvuku, přičemž pneumatika s třídou A je nejtišší.  

PŘILNAVOST NA SNĚHU A PŘILNAVOST NA LEDU

BEZPEČNOST V ZIMĚ

Kromě výše uvedených klasifikačních tříd má pneumatika, která je schválena pro náročné sněhové podmínky, značení přilnavosti na sněhu, a pneumatika, která vyhovuje mezinárodní metodice zkoušek přilnavosti na ledu, má na štítku symbol přilnavosti na ledu. Tato značení vás informují o tom, že pneumatika je schopná bezpečně zvládat zimní silnice. Evropské klasifikační štítky pneumatik se nevztahují na hrotované pneumatiky, proto při výběru pneumatik berte vždy v úvahu také své běžné jízdní podmínky.