Aramidová technologie zabraňuje propíchnutí a poškození pneumatik

Použití správných materiálů a technologie může pomoci prodloužit životnost pneumatik tím, že zabrání jejich předčasnému poškození, například propíchnutí. Bočnice pneumatiky je jejím slabým místem a její zpevnění zvyšuje odolnost pneumatiky i v náročném terénu.

Společnost Nokian Tyres tento problém vyřešila použitím silných a odolných aramidových vláken v bočnicích svých pneumatik pro vozidla SUV, terénní vozidla a dodávky. Aramidová vlákna se používají v ochranných prostředcích, například protipožárních. Zvládnou tak ochránit i ta nejslabší místa pneumatiky.

Co je aramid?

Označení aramid je zkratka pro aromatický polyamid. Jde o syntetické vlákno, které je složené z relativně pevných polymerních řetězců.

Je vhodným materiálem pro mnoho odvětví, používá se na výrobu neprůstřelných vest a ochranných oděvů, ale i pro sportovní vybavení a letectvo. Je to zejména díky jeho mimořádné životnosti a tepelné odolnosti. Právě díky dlouhé životnosti a odolnosti proti propíchnutí našla aramidová vlákna skvělé uplatnění i ve výrobě pneumatik.

Jak se v pneumatikách tato vlákna používají?

Ke zvýšení životnosti svých pneumatik používá společnost Nokian Tyres ve směsi bočnic aramidová vlákna. Díky tomu jsou bočnice, které je známé svou náchylností k propíchnutí a poškození, pevnější. Poškozené bočnice jsou velmi náročné na opravu, což znamená, že pokud se poškodí, je často potřeba pneumatiku úplně vyměnit.

Přidání aramidových vláken do směsi bočnice pneumatiky zvyšuje mechanickou pevnost bočnice. V případě, že pneumatika narazí na ostrý kámen, nerovnost na silnici nebo něco jiného, co by mohlo pneumatiku poškodit, je energie rovnoměrněji rozložena na větší plochu, místo aby se soustředila do jednoho bodu. Aramidová vlákna jsou rozptýlena po celé směsi pneumatiky, což pomáhá lépe tlumit náraz při nájezdu do výtluku nebo ostrého předmětu, například kamene.

Vyztužení bočnice je třeba bez ohledu na to, zda jezdíte po vydlážděných ulicích města nebo po štěrku. Obrubníky a ostré strany vozovky mohou být pro pneumatiku ve městě nepříjemné. V náročném terénu mimo silnici se také často vyskytují kameny a hrboly.

Výhody aramidových vláken

Pneumatiky vyztužené aramidovými vlákny umožňují bezstarostnou jízdu, ať už v rušných ulicích města nebo v hrbolatém terénu na venkově. Je to díky jejich speciálním vlastnostem.

  • Odolnost proti propíchnutí. Aramidová vlákna umožňují pneumatice lépe odolávat nárazům a proříznutím.

  • Životnost. Zvýšená odolnost znamená více bezstarostných kilometrů, i když pneumatiky musí den za dnem odolávat náročným jízdním podmínkám.

  • Dobrá tepelná odolnost. Ať už jezdíte ve vedrech nebo při teplotách pod bodem mrazu, pneumatika musí vydržet všechny možné podmínky. Aramidová vlákna vynikají i při vysokých teplotách a jsou odolná vůči teplu.

  • Nízká hmotnost. Po přidání aramidových vláken není pneumatika výrazně těžší.

  • Nižší náklady. Poškození pneumatiky může být finančně náročné. V mnoha případech nelze poškození bočnice pneumatiky opravit a je nutná nová pneumatika. Pevnější pneumatiky vyztužené aramidem jsou z dlouhodobého hlediska investicí, která šetří náklady.

 

Pneumatiky vyztužené aramidovými vlákny od společnosti Nokian Tyres

Společnost Nokian Tyres používá technologii aramidových bočnic ve všech svých produktech určených pro vozy SUV, terénní vozy, lehké nákladní vozy a dodávky. Společnost navíc nabízí řadu terénních pneumatik, včetně pneumatiky Nokian Tyres Outpost AT, která se může pochlubit jedinečnou inovací nazvanou Aramid Shield - aramidový štít.

Ten se skládá z aramidových vláken odolných proti propíchnutí, která jsou umístěna nejen v bočnicích, ale jsou také zapuštěna pod běhounem. Tato pokročilá technologie poskytuje výjimečnou ochranu proti různým nebezpečím na silnici, jako jsou výmoly, nerovný povrch, nerovný terén a překážky v terénu.

186 km/h po dvou kolech

Podívejte se na světový rekord s využitím technologie aramidových bočnic.