Čt června 27 02:00 2024 v kategoriích Zprávy o produktech, Firemní zprávy

Nokian Tyres a partner UPM uvádí první koncepční pneumatiku vyrobenou z nového obnovitelného materiálu, který může v pneumatikách nahradit saze

Nokian Tyres, přední společnost vyvíjející a vyrábějící prémiové pneumatiky, a UPM, špičkový odborník na výrobu biomateriálů, se spojily, aby dále zvyšovaly udržitelnost odvětví výroby pneumatiky uvedením první koncepční pneumatiky vyrobené z nového obnovitelného materiálu, který může nahradit velkou část sazí v současnosti používaných při výrobě pneumatik.

Tento inovativní materiál nazvaný UPM BioMotion™ RFF je slibnou, plně obnovitelnou ligninovou alternativou tradičních sazí, který snižuje spotřebu fosilních materiálů a emise uhlíku při výrobě pneumatik.

Nokian Tyres dlouhodobě inovuje využití tohoto materiálu a registrovala patent pro jeho použití v pneumatikách. Nokian Tyres nyní udělila licenci k tomuto patentu společnosti UPM, která umožní společnosti UPM, aby tuto surovinu dodávala odvětví výroby pneumatik. UPM začne s výrobou tohoto materiálu, jakmile bude dokončena biochemická biorafinerie v německé Leuně.

„Naše partnerství s Nokian Tyres představuje skvělé uvedení našich obnovitelných funkčních plniv na globální trhy s pneumatikami. Při úspěšném předvedení jejich hodnoty pro praktické použití nám to pomáhá vytvořit základ pro stanovení rozsahu naší biorafinérské činnosti, takže dokážeme významně přispět k udržitelné transformaci nejen sektoru mobility“, říká Michael Duetsch, viceprezident UPM Biochemicals.

Nokian Tyres Green Step Ligna – vůbec první koncepční pneumatika vyrobená se zcela obnovitelným ligninovým materiálem UPM BioMotion™ RFF

Koncepční pneumatika Nokian Tyres Green Step Ligna je vůbec první pneumatikou vyrobenou s UPM BioMotion™ RFF, zcela obnovitelným ligninovým materiálem na bázi dřeva vyráběným společností UPM. V této koncepční pneumatice jsou veškeré fosilní saze v jejích bočních stěnách nahrazeny touto novou surovinou.

„S touto koncepční pneumatikou předvádíme užitečnost této průlomové nové suroviny při výrobě pneumatik. Naše koncepční pneumatika představuje skok směrem k používání obnovitelných materiálů, a to nejen pro nás, ale i pro celé odvětví výroby pneumatik. Cílem výroby prototypů našich pneumatik s tímto obnovitelným materiálem je stanovení nových standardů ekologické odpovědnosti,“ uvádí Teemu Soini, VP, Inovace a vývoj u společnosti Nokian Tyres.

První koncepční pneumatika Nokian Tyres s materiálem UPM BioMotion™ RFF bude předvedena na německé konferenci gumárenského průmyslu DKT 2024 v německém Norimberku konané ve dnech 1.–4. července, a to na stánku UPM č. 527 v hale 9.

Lepší vlastnosti než saze

„Neustále pracujeme na inovacích, jež nás posouvají k našemu cíli 50% zvýšení podílu recyklovaných nebo obnovitelných materiálů do roku 2030. Od roku 2022 pochází část sazí používaných u Nokian Tyres z recyklovaných materiálů. Považujeme lignin za slibnou obnovitelnou alternativu k tradičním sazím a doufáme, že si v budoucnu obnovitelné materiály pro výplně na bázi ligninu najdou cestu do výroby pneumatik a také doplní stále rostoucí podíl recyklovaných složek,“ vysvětluje Teemu Soini.

Saze se v současnosti používají zesilující plnivo v pneumatikách, které zlepšuje jejich vlastnosti, jako jsou pevnost a odolnost. Podle prvních laboratorních zkoušek má UPM Biomotion™ RFF lepší vlastnosti než tradiční saze. Nahrazení významné části sazí v současné době používané v pneumatikách tímto novým obnovitelným materiálem výplní nabízí velký potenciál pro výrobu udržitelnějších pneumatik, protože plniva představují přibližně 30 procent surovin používaných v pneumatikách.

UPM nejprve dodá UPP Biomotion RFF společnosti Nokian Tyres pro výrobu prototypů. To zahrnuje důkladné testování využití tohoto nového materiálu ve výrobě. Společnost Nokian Tyres pečlivě posuzuje charakteristiky materiálu, jeho bezpečnost a dopad na životní prostředí v porovnání s tradičními sazemi.

Stáhnout fotografie

Další informace

Jaroslav Nálevka, PR konzultant, McCann Prague, tel. +420 725 865 874,

[email protected]

PR marketingová manažerka Zuzana Seidl, tel. +420603578866,

[email protected]

Twitter I YouTube I Facebook I LinkedIn I Instagram

 

Společnost Nokian Tyres vyvíjí a vyrábí prémiové pneumatiky pro lidi, kteří si váží bezpečnosti, udržitelnosti a předvídatelnosti. Inspirováni naším skandinávským dědictvím vytváříme inovativní produkty pro osobní i nákladní vozy a také těžkou techniku, jež dodávají klid v duši za všech jízdních podmínek. Náš řetězec Vianor poskytuje servisní služby pro pneumatiky i automobily. V roce 2023 činila výše našeho odbytu celkem 1,174 miliardy EUR. Na konci roku 2023 jsme zaměstnávali více než 3 400 odborníků. Společnost Nokian Tyres je kótována na burze Nasdaq Helsinki. Další informace: www.nokiantyres.cz

 

UPM Biochemicals

UPM Biochemicals nabízí inovativní, udržitelné a konkurenceschopné biochemikálie na bázi dřeva, které nahrazují fosilní suroviny a pomáhají zlepšovat ekologické vlastnosti při různých použitích. Mezi koncová použití obnovitelných glykolů patří textil, PET lahve, obaly, chladiva, kompozity, léky, kosmetika a čisticí prostředky. Obnovitelná funkční plniva (RFF) na bázi ligninu nabízí udržitelnou alternativu k sazím a vysráženým křemičitanům v širokém okruhu aplikací v odvětvích výroby pryže a plastů. UPM staví průmyslovou biorafinorii v německé Leuně, kde se bude z pevného dřeva vyrábět nová generace biochemikálií. UPM Biochemicals urychluje přechod na oběhové biohospodářství – kde se obnovitelné suroviny, udržitelná výroba a udržitelná spotřeba stanou novým normálem. www.upmbiochemicals.com

Sledujte UPM Biochemicals na LinkedIn | #UPMbiochemicals 

 

UPM

Vytváříme obnovitelná a odpovědná řešení a inovace pro budoucí svět bez fosilních surovin v šesti oblastech činnosti: UPM Fibres (vlákna), UPM Energy (energie), UPM Raflatac, UPM Specialty Papers (speciální papíry), UPM Communication Papers (komunikační papíry) a UPM Plywood (překližky). Jako přední výrobce v této oblasti jsme se zavázali k cíli OSN pro podniky ke snížení teploty o 1,5 °C a k vědeckým cílům pro zmírnění změny klimatu. Zaměstnáváme 16 600 pracovníků po celém světě a náš roční odbyt činí přibližně 10,5 miliardy EUR. Naše akcie jsou kótovány na burze Nasdaq Helsinki Ltd. UPM Biofore – svět bez fosilních surovin. www.upm.com

Sledujte UPM na X | LinkedIn | Facebook | YouTube | Instagram | #UPM #biofore #beyondfossils 


Attachments

Picture: Nokian Tyres Green Step Ligna concept tire is the first tire made with UPM BioMotion™ RFF

Picture: Nokian Tyres general 2024