PODÍLÍME SE NA VÝZKUMU POTENCIÁLNĚ ŠKODLIVÝCH ÚČINKŮ MIKROPOLYMERŮ
Motorová vozidla představují jeden ze zdrojů mikroplastů, které končí v mořích a dalších vodních plochách. V kontextu pneumatik je termín "mikroplasty" poněkud zavádějící, protože pneumatiky obsahují spíše pryž než plasty. Nicméně jak plasty, tak pryž jsou polymery.

Četné publikace řadí prach, který vzniká při kontaktu pneumatik s vozovkou, tedy částice z opotřebení pneumatik a silničního povrchu, mezi mikropolymery či mikroplasty. Ze vzniklých částic pochází téměř polovina z pneumatik a druhá polovina z vozovky. Protože jsou částice relativně těžké, většina z nich se usazuje podél silnic, malá část zůstává ve vzduchu a některé se dostanou do vodních ploch prostřednictvím dešťové vody.
Jakožto výrobce pneumatik jsme zodpovědní za bezpečnost našich produktů. Tření mezi pneumatikou a vozovkou představuje významný bezpečnostní faktor a od pneumatiky je vyžadována dobrá přilnavost. Toto tření ovšem zároveň vede k opotřebení pneumatiky a silnice a ke vzniku opotřebených částic. Při vývoji pneumatik usilujeme o nejlepší možnou kombinaci odolnosti vůči opotřebení s přilnavostí a bezpečnostními vlastnostmi tak, abychom optimalizovali vlastnosti pneumatiky z hlediska silniční bezpečnosti a ekologičnosti.
Je třeba další výzkum
Současný výzkum ukázal, že ve sladkovodních plochách mohou částice v sedimentech představovat nízké riziko pro některé vodní organismy. Nicméně je zapotřebí realizovat další výzkumy, které stanoví, zda částice ve vodě poškozují ekosystém nebo lidské zdraví.
Jedním z významných aspektů snížení škodlivých vlivů řízení je, jak můžeme zabránit emisím částic z dopravy či jak je z pohledu infrastruktury regulovat ekologicky šetrnějším způsobem. Oblastmi pro zlepšení mohou být například kanalizační systémy, příkopové hráze nebo čistírny odpadních vod.
Aktivně sledujeme studie na toto téma a účastníme se externích studií, které provádí ETRMA a další organizace. Nejnovější studie ETRMA Cardno bude vydána počátkem roku 2018. Probíhající výzkum částic, které vznikají opotřebením pneumatik a vozovky, a obecně mikroplastů je komplexnější než kdykoliv předtím. Jsou nezbytné spolehlivé průzkumy a laboratorní testy, které umožní porozumět přírodě, škodlivým vlivům a pohybu částic, protože mnoho současných výzkumů je založeno na matematických modelech a výpočtech.
Usilujeme o nepřetržité zdokonalování a vývoj našich produktů a činností, aby byly ekologicky ještě šetrnější. Bezpečnost a zdraví člověka bereme velice vážně. Pokud budoucí výzkum ukáže, že jsou mikropolymery škodlivé, budeme odpovídajícím způsobem reagovat a hledat nová řešení.